Skip to main content

Od roku 2016 vede skupina Společně k rozmanitosti organizace NESEHNUTÍ v Brně Buddy program propojující mladé lidi z Brna s příchozími ze zahraničí. A protože v těchto dnech přichází do Brna stovky lidí prchajících před válkou v Ukrajině, mezi kterými jsou také dospívající lidé, vytvořili jsme pro ně nový program BUĎ MŮJ DRUH. Jeho cílem je propojit teenagery*ky z Ukrajiny s místními mladými lidmi, kteří jim pomůžou najít rozptýlení a zorientovat se v cizím prostředí

Mladé*í Ukrajinky*ci ve věku mezi 14 a 18 lety, které*ří spolu se svými matkami a sourozenci uprchli před ruskou invazí se nachází v extrémně náročném životním období. A protože se pozornost jejich nejbližších nyní často upírá na ty nejzranitelnější, malé děti a staré lidi, jsou tito teenageři v cizím prostředí často ponecháni sami sobě. Bojují přitom s úzkostmi, depresemi, pocity ohrožení nebo bezmoci. V NESEHNUTÍ nechceme, aby na to byli sami. Rozhodli jsme se pomoct těmto mladým lidem vyrovnat se s jejich situací a nabídnout smysluplné trávené volného času, které jim pomůže najít si své místo v novém prostředí.

Smyslem projektu BUĎ MŮJ DRUH je najít pro dospívající příchozí kamaráda nebo kamarádku – místního buddyho. Nové kamarádství pomůže mladým lidem vypořádat se s jejich pocity a alespoň na chvíli zapomenout na válečnou tragédii a sní spojené útrapy. Díky svému buddymu se navíc teenageři*rky z Ukrajiny rychleji zorientují nejen v Brně, ale i ve stylu života v České republice. Společně strávený čas s buddym také pomůže mladým Ukrajincům*kám rozptýlit myšlenky a začlenit se do české společnosti. Uleví také matkám mladých lidí, které po příjezdu hledají práci nebo se starají o menší děti.

NESEHNUTÍ má v projektu BUĎ MŮJ DRUH roli koordinátora, který propojuje mladé příchozí s jejich druhy, pomáhá při vytváření nových vztahů, organizuje skupinové aktivity, poskytuje odborné poradenství a pomáhá řešit případné nejasnosti.


Nábor českých dobrovolnic*ků a ukrajinských účastníc*ků projektu je prozatím zastaven, máme plnou kapacitu. Pokud vše půjde podle plánu, skupinu rozšíříme o další zájemce. Děkujeme.

Набір чеських волонтерів*ків та українських учасників*ків проекту наразі зупинено, ми маємо повну потужність. Поки що ми працюватимемо з групою, яку вже маємо, але тримайте кулаки, і якщо все піде добре, ми збільшимо групу восени.


ЗВІТ ДО ЗАРУЧЕННЯ ДЛЯ МОЛОДИХ УКРАЇН*ЦІВ

Шановні батьки та молодь!

Учні пропонують вам допомогу у знайомстві з чеським середовищем у місто Брно для молоді у віці 15-18 років.

Ми – проєкт старшокласників, який заснований з метою допомагати новоприбулим дітям з України, які хотіли б пристосуватися до життя в Брно. Хочете знати як? – Дозвілля з однолітками! Ми хотіли б допомогти їм знайти друзів, з якими би могли розважатися, розмовляти про що завгодно, обмінюватися думками. Друзів, які були б тут їм корисні, допомагали їм пристосовуватися, та показали їм чим живе наше Брно.

При’єднуйся і ти! 

Хочеш взяти участь – заповни анкету, ми зв’яжемося з тобою!


VÝZVA K ZAPOJENÍ PRO MLADÉ LIDI Z BRNA A OKOLÍ

českých zájemců a zájemkyň o pomoc máme v tuto chvíli dostatek. Pokud se i přesto chcete do projektu zapojit, můžete nám napsat na mail: annad@nesehnuti.cz a my vás budeme kontaktovat ohledně možností, jak se k Buď můj druh přidat.

BUĎ MŮJ DRUH!

Milí rodiče а mladí Ukrajinci!

studenti nabízí pomoc s poznáváním českého prostředí v Brně pro dospívající (15-18).

Jsme středoškolský studentský projekt, který vznikl za účelem pomoci nově příchozím mladým lidem z Ukrajiny, kteří by se chtěli adaptovat do běžného života v Brně. Ptáte se jak? Pobytem s vrstevníky! Rádi bychom jim dopřáli kamaráda*ku, se kterým*ou by se mohli pobavit o všem možném, který by tu byl pro ně, pomohl by jim začlenit se a ukázal by, jak Brno funguje. Projekt vznikl ve spolupráci s NESEHNUTÍ, které projekt koordinuje, poskytuje zázemí a organizuje skupinové aktivity pro celou skupinu zapojených mladých lidi. Přípoj se i ty! 

Chceš se zapojit – vyplň dotazník, ozveme se Ti!


Projekt podpořila NROS ¨v rámci programu Pomozme dětem.