Skip to main content

Tisková zpráva NESEHNUTÍ ze dne 11. srpna 2021

Na sociálních sítích organizací podporujících práva zvířat se dnes objevilo video, ve kterém sportovec a zpěvák Ben Cristovao společně s autorkou knih o ekologii a zdravém životním stylu Dewii upozorňují na novou iniciativu „Volím pro zvířata“. Projekt na webu Volimprozvirata.cz představuje před sněmovními volbami dvanáct reformních návrhů vedoucích k posílení ochrany zvířat. Sympatizanti a sympatizantky projektu nyní vyzývají kandidující strany a koalice, aby k návrhům poskytly svá stanoviska. Až je dodají, budou si moci voliči a voličky na webu otestovat svou shodu se stranami v otázce směřování ochrany zvířat u nás.

Poprvé v historii se spojily čtyři české organizace na ochranu zvířat (Compassion in World Farming, Nesehnutí, OBRAZ – Obránci zvířat a Svoboda zvířat) a společně vytvořily dvanáct reformních návrhů, kterými by mohli politici a političky v nadcházejícím funkčním období Poslanecké sněmovny zlepšit životy zvířat. Návrhy se týkají například ukončení hromadné přepravy hospodářských zvířat mimo EU, zákazu klecových chovů a mrzačení zvířat bez znecitlivění, plánu na postupné nahrazení pokusů na zvířatech či reformy stravování v jídelnách veřejných institucí.

„Je zřejmé, že ochrana zvířecích práv je pro Čechy a Češky důležité téma. Potvrzuje to zájem o kampaň za konec klecových chovů v Evropské unii i nejrůznější průzkumy. Ty ukazují, že většina lidí v České republice považuje ochranu zvířat za důležité téma, které si zaslouží pozornost političek, politiků i státních úřadů. V Česku navíc stále roste zájem o rostlinnou stravu. I na to některé z dvanácti návrhů zlepšujících život hospodářských zvířat myslí,“ vysvětluje za NESEHNUTÍ Marek Hadrbolec.

Organizace oslovily kandidující strany a koalice, které alespoň v jednom z průzkumů uskutečněných v posledních 3 měsících překročily pětiprocentní hranici pro vstup do Sněmovny. Takovým uskupením zaslaly dotazník s dvanácti návrhy. Nyní se čeká na jejich stanoviska k jednotlivým tématům. Voliči a voličky si na webu projektu mohou dotazník vyplnit také a v září pak zjistí, která strana je jim svým přístupem k ochraně zvířat nejblíže.

Projekt získal podporu i ze strany celebrit a influencerů*ek. Na sítích se dnes objevilo video, ve kterém Ben Cristovao společně s Dewii rozmlouvají o přístupu společnosti ke zvířatům. Shodují se, že se u voleb budou rozhodovat podle toho, jak strana přistupuje k ochraně zvířat. Vyzývají k tomu i další voliče.

Bena trápí třeba přeprava živých zvířat: „Zvířata by se měla v první řadě nechat na pokoji. Neměla by se nikam transportovat, ale když už naše společnost potřebuje se zvířaty něco dělat, tak ať je u toho netýrá. I při té přepravě… Kolikrát jsou to desítky hodin ve vedrech, bez vody. Strašné peklo,“ hodnotí zpěvák.

Dewii si myslí, že by politici a političky měli usilovat o lepší životy zvířat. „Ochrana zvířat a celkově ochrana přírody je hodnota, která by měla být v každém volebním programu. Každý krok vpřed má smysl,“ říká bloggerka věnující se zdravému a ekologickému životnímu stylu.

Projekt podporují i další známé osobnosti jako zpěvačka a rapperka Sharlota, neteř Jaromíra Jágra a bloggerka Pavlína Jágrová, modelka Jitka Nováčková, herec Václav Neužil nebo moderátorka Katka Říhová. Všichni svým fanouškům a fanynkám doporučují, aby letos volili pro zvířata.

Kontakty:

Marek Hadrbolec
Koordinátor mediální komunikace NESEHNUTÍ, marekh@nesehnuti.cz

Anna Neumannová
Zástupkyně NESEHNUTÍ v projektu Volím pro zvířata, annan@nesehnuti.cz


Odkaz na web projektu:
https://volimprozvirata.cz/

Odkaz na video s Benem a Dewii ke stažení a volné publikaci:
https://drive.google.com/file/d/1i_KwJCIlPxC6VRhYNd-RkNom5M_2u7mW/view?usp=sharing

Odkaz na video s Benem a Dewii na Youtube:
 https://www.youtube.com/watch?v=ISmzUtZhiKc

Odkaz na video s Benem a Dewii na FB:
https://www.facebook.com/obrancizvirat/posts/4400839916633474

Fotogalerie z natáčení videa ke stažení a volné publikaci:
https://drive.google.com/drive/folders/1p9uzZAAHyQ1w7MlSjiTYXF0bKseHpwpz?usp=sharing