Skip to main content

Aktivisté, kteří byli odsouzení za protesty proti válce v Čečensku k trestu 100 hodin obecně prospěšných a náhradě soudních výdajů ve výši takřka dvacet tisíc korun, zaplatili soudní poplatky z výtěžku veřejné sbírky.

Sbírku na jejich podporu vyhlásil před několika měsíci vysokoškolský pedagog Lubor Kysučan. Ten také dnes aktivistům předal částku 18.500,- Kč, kterou odsouzení obratem uložili na konto Městského soudu v Brně vedeného u ČNB. Zůstatek peněz se sbírky bude zaslán na konto SOS Čečensko zřízené nadací Člověk v tísni.

Na podporu aktivistů přispěli například: socioložka Jiřina Šiklová, feministka Naďa Johanisová, šéfredaktor Literárních novin Jakub Patočka, novinář Jaromír Štětina, humanitární pracovnice a bývalá novinářka Petra Procházková a řada dalších. Mnoho dárců přispělo anonymně.

Do sbírky přispěli i uprchlíci z Čečenska. Běženci, kteří nyní žijí v uprchlickém táboře v Stráži pod Ralskem, navíc také aktivistům poslali obraz, který sami malovali.

Celý případ bude řešit Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. Tam se čtyři aktivisté odvolávají poté, co Ústavní soud zamítl jejich stížnost na postupu soudů. Kateřina Lišková, Viktor Piorecký, Dušan Stuchlík a Milan Štefanec již na území České republiky nemají žádnou zákonnou možnost dovolat se svých práv. Samotní odsouzení i řada jejich sympatizantů jsou nadále přesvědčeni, že jejich odsouzení je nespravedlivé a v rozporu se zákonem.