Skip to main content

Zastupitelstvo města Brna na svém dnešním zasedání právě schválilo Aktualizaci Územního plánu města Brna. Ruší významné zelené plochy v centru města, otvírá dveře další expanzi hypermarketů, ale také skrývá spekulace s pozemky. Vedení města změnou legalizovalo černé stavby – například Bauhaus v Brně-Ivanovicích. Občané a občanky se nyní mohou obrátit na soud, který může nebezpečné změny zrušit.

Aktualizace územního plánu – pokud nebude zrušena soudem – výrazně zhorší životní prostředí ve městě a otevře bránu spekulantům s pozemky či developerům dalších hypermarketů, které už nyní komplikují dopravu a snižují dostupnost nakupování,“ říká Hana Chalupská z NESEHNUTÍ.

Bauhaus v Brně-Ivanovicích samozřejmě nepřestává být černou stavbou, neboť nikdy nedostal řádné stavební povolení. Ale jako zázrakem nyní splňuje limity plochy na níž stojí. Plocha totiž po Aktualizaci žádné limity na velikost obchodu, a tedy i dopravní zátěž či znečištění ovzduší, nemá,“ dodává Hana Chalupská.

Schválení Aktualizace ohrožuje rozvoj města. Radnice má přitom připraven koncept nového územního plánu, který stál 45 milionů korun,“ uzavírá Hana Chalupská.

Finální návrh Aktualizace čítající deset tisíc stran je znám od minulého úterka. Magistrát drtivou většinu připomínek veřejnosti zamítl. Vedení města ve svém hlasování také ignorovalo celou sérii připomínek, kterou přímo na jednání zastupitelstva vznášeli přítomní občané a občanky, zástupci a zástupkyně občanských iniciativ i městských částí.

Pro nebezpečnou Aktualizaci hlasovala ČSSD v čele s primátorem Onderkou, podporu získala i u ODS a jednoho nezařazeného zastupitele a jedné nezařazené zastupitelky (spoluzakladatelky nového politického hnutí A co Brno?). Výsledek hlasování je k nahlédnutí ZDE.

Jaké zelené plochy v centru se mnou změnit na betonové? Mapu najdete zde.

V nepřehledných magistrátních dokumentech se ztrácejí i další nebezpečné změny:

Nákupní centrum Aupark – plánované vedle autobusového nádraží Zvonařka – není v souladu se současným územím plánem. Aktualizace územního plánu mu však vychází vstříc. Je jako dělaná pro developery všech nákupních center. Už tak děravá pravidla pro výstavbu hypermarketů ještě více rozvolňuje. Nově má být možné stavět velké obchody téměř všude, dokonce i v plochách zeleně a lesů. Přitom lze – například podle vzoru Rakouska – omezit prodejní plochy nových obchodů. To povede k zahušťování sítě obchodů a dá férovou šanci místním podnikatelům.

Současný územní plán umožňuje mít ve vnitroblocích zeleň a hřiště. Parkování je možné v budovách nebo v podzemních garážích. Aktualizace chce tuto ochranu pohody bydlení zrušit a povolit betonování vnitrobloků pro auta.

Změť dílčích změn, ze kterých se Aktualizace skládá, ukrývá desítky drobných změn legalizujících černé stavby i spekulace s pozemky. Najednou se tak mezi Komínem a Žabovřeskam mění zahrádky – které předtím skoupila developerská firma – ve stavební parcely [1]. Pokoutně postavený Bauhaus v Ivanovicích není v souladu s územním plánem, ale Aktualizace jej potichu legalizuje [2].

Více informací:
Hana Chalupská, NESEHNUTÍ, telefon: 731 181 990, email: hana.chalupska@nesehnuti.cz
Poznámky pod čarou:
[1] Jedná se o pozemky zahrádek v lokalitě Kozí hora mezi Komínem a Žabovřeskami. Aktuální územní plán je označuje jako zemědělský půdní fond – zahrádky. Ale dle Aktualizace se mají změnit na stavební pozemky pro bydlení (viz mapový list 23 Hlavního výkresu – Plánu využití území). Většinu pozemků přitom vlastní developerská firma Avrioinvest.

[2] Bauhaus nyní stojí na ploše SV (výroba), kde může být výjimečně i obchod a to do maximální velikosti 10 000 m2 prodejní plochy. Jak odhalil nedávno průzkum zadaný městem, Bauhaus má prodejní plochu 14 000 m2. Postaven byl totiž v rozporu se stavebním zákonem na tzv. certifikát. Navrhovaná úprava mění plochu SV na CX/OO, kde jsou přípustné obchody bez limitu prodejní plochy.