Skip to main content

Brno se letos opět připojí ke Světovému týdnu respektu k porodu. Informativní festival o těhotenství, porodu a rodičovství  proběhne na mnoha místech v centru Brna. Zapojí se do něj většina brněnských organizací věnujících se tématu. Záštitu nad akcí převzal Odbor zdraví Magistrátu města Brna. Každý den v týdnu nabízí velmi bohatý program, například přednášku psycholožky Jiřiny Prekopové, autorské čtení z nové knihy „Bonding – porodní radost“ nebo seminář s porodní asistentkou Ivanou Königsmarkovou a mnoho dalších zajímavých akcí.

Do Světového týdne respektu k porodu jsme se zapojili hlavně proto, že se nechceme smířit s tím, že české ženy nemají, na rozdíl od například anglických, německých či dánských žen možnost volit, kde a jak přivedou na svět své dítě. V České republice je jen omezená možnost rodit pouze s porodní asistentkou. Úplně chybí možnost porodit v porodním domě.“ vysvětluje Kateřina Klíčová z Unie porodních asistentek, jedna z organizátorek akce.
Celý týden, který začíná už tento pátek, myslí svým programem na všechny, kterých se porod týká. Přednášky o těhotenství a porodu zaujmou především nastávající maminky a budoucí tatínky. Informace o péči o dítě, výchově a výtvarné dílny jsou určeny pro rodiče a jejich děti. Na své si příjdou i porodní asistentky či lékař a lékařky. Z nabitého programu zmiňme například přednášku o porodnictví v Indii, či zamyšlení se nad otcem u porodu.
Celou středu bude v kavárně Trojka v Domě pánů z Kunštátu probíhat Den Unie porodních asistentek s bohatým přednáškovým a tvořivým programem pro celé rodiny. Dále bude v průběhu týdne ke shlédnutí film Porod jak jej známe, či zajímavá přednáška o aromaterapii v těhotenství a při porodu. Na závěr týdne se setkají brněnské duly u příležitosti 10ti let založení České asociace dul a v panelové diskusi Dula u porodu představí brněnské veřejnosti, kdo dula vlastně je.

„Festival umožňuje získat během týdne mnoho potřebných informací o porodu, které není, kde jinde se dozvědět. A je také místem sdílení vlastních příběhů a zkušeností,“ říká  Zora Javorská z NESEHNUTÍ, další z organizátorské trojice. Lucie Harnošová ze společnosti Brána k dětem, další z hlavních organizátorek akce dodává, že „porod je velký zážitek, který ovlivňuje rodiče i děti na celý život. Proto je potřeba věnovat mu pozornost a získávat si informace z různých zdrojů“.
Týden respektu k porodu je také dobrá příležitost jak odborné veřejnosti představit nové vědecké poznatky a nové trendy v porodnictví. „Našim hlavním cílem je ukázat ženám i porodním asistentkám, že každý porod je příběh, který vyžaduje individuální přístup.“ upřesňuje Kateřina Klíčová.
V rámci právní výbavičky do porodnice, která je také součásti akce připravila Liga lidských práv nový projekt s názvem Chci svůj porod. Všichni, kterým současný systém péče o rodičky a matky nevyhovuje, mohou prostřednictvím webového formuláře oslovit svého senátora, pojišťovnu nebo Ministerstvo zdravotnictví.

Na stejný datum připadl letos rovněž celosvětový Týden opravdových plen. Jsou připraveny přednášky o moderních látkových plenách, ale také o bezplenkové komunikační metodě, jejíž popularita i počet praktikujících rodičů u nás v posledních letech výrazně roste. Týden vyvrcholí Pochodem za látkové pleny spojeným s aukcí, rautem a vyhlášením soutěže Plena roku 2011.
Podrobný program a další informace naleznete na www.aktivnirodivstvi.cz a www.unipa.cz.
Kontakty:
Kateřina Klíčová, UNIPA, klicova@unipa.cz, 734 637 379
Zora Javorská, NESEHNUTÍ, zora@nesehnuti.cz, 606 722 988
Lucie Harnošová, Brána k dětem, lucka2@email.cz, 721 436 380