Skip to main content

Tisková zpráva, NESEHNUTÍ, 20. listopadu 2014
Šestý ročník soutěže o anticenu Sexistické prasátečko zná své vítěze. Veřejnost i odborná porota vybírala ze stovky reklam a vybrala ty nejvíce sexistické. Slavnostní vyhlášení se koná už dnes od 19:00 v Barokním sále Místodržitelského paláce v Brně. Slavnostním večerem provede moderátorka Lejla Abassová. Šestý ročník soutěže vyhrály politické reklamy. U veřejnosti nejvíce bodovala reklama zlínské ČSSD, zveřejněná před komunálními volbami. Odborná porota zvolila reklamu TOP 09 z Havířova se sloganem „vždy na pravém místě“. Celkově se v letošním ročníku sešlo takřka jedenáct tisíc hlasů.
Do 15. listopadu mohla veřejnost hlasovat v anticeně Sexistické prasátečko pořádané brněnskou nezávislou organizací NESEHNUTÍ. Letos se volilo ve dvou kategoriích: Stereotypy a jazykový sexismus a Objektifikace aneb Ukaž všechno. V první kategorii pomyslnou zlatou medaili získala reklama Radia Spin „Čím rezavější střecha, tím vlhčí sklep“, v druhé kategorii na stejné pozici skončila zlínská ČSSD, která se 638 hlasy zároveň stává absolutním vítězem letošního ročníku. „Sexismus v politické reklamě je vždy krokem vedle. U politické reklamy veřejnost trvá na vyšších etických standardech a každý přešlap hodnotí přísně. To se projevilo i v letošním Sexistickém prasátečku, kde vyhrály hned dvě reklamy velkých politických stran,“ doplňuje jedna z pořadatelek soutěže Petra Havlíková.
Patnáctičlenná odborná porota složená z expertů a expertek na genderovou problematiku, marketing a veřejnou komunikaci zvolila za nejsexističtější reklamu letošního roku taktéž politickou inzerci, a to havířovskou TOP09 se sloganem „Vždy na pravém místě“. „Tento billboard je ukázkou devalvace politického diskurzu, místo politického programu se uchyluje k sexismu,“ okomentovala vítěznou reklamu genderová expertka působící v Británii Monika Metyková. „Podobné zobrazování žen je rizikové zvláště v politických kampaních, protože ztěžují vstup žen do politiky,“ dodala Irena Smetáčková z katedry psychologie Pedagogické fakulty Karlovy univerzity.
Na druhé místo odborná porota zvolila propagační videoklip Slezské univerzity v Opavě. „Scénka v kabínke navodzujúca autentický sex sa dostáva až na hranicu porna, pričom slogan spájajúci sex s univerzitou svojou snahou o erotický humor je v prudkom rozpore s charakterom propagovanej inštitúcie,“ zdůvodnil svůj výběr vedoucí katedry marketingové komunikace v Bratislavě Pavel Horňák. Do trojice odbornou porotou vybraných reklam se dostal také Jazykový a vzdělávací institut, jehož inzerce se sloganem „Dostal jsem ji jazykem“ je nejen sexistická, ale také velmi vulgární, prvoplánová a urážející.
Nejvíce sexistické reklamy budou NESEHNUTÍM „odměněny“ diplomem a manuálem Jak na sexistickou reklamu, kterou NESEHNUTÍ před nedávnem vydalo. Zároveň budou odměněni i nominující, kteří dostanou dárkové balíčky. NESEHNUTÍ se dlouhodobě snaží prosadit systémové změny, které omezí sexistické a genderové stereotypy v reklamě.
Slavnostní vyhlášení letošního ročníku Sexistického prasátečka se koná dnes, 20. listopadu, od sedmi hodin večer v Barokním sále Místodržitelského paláce v Brně na Moravském náměstí. Večerem bude provázet Lejla Abbasová, která soutěž Sexistické prasátečko podporuje. Součástí večera bude také veganské občerstvení, tombola aneb Prasátko doporučuje a zahraje DJ Melta.
Kontakt:
Petra Havlíková, petra.havlikova@nesehnuti.cz, 732 854 435
Kristýna Pešáková, kristyna.pesakova@nesehnuti.cz, 723 759 082
Soutěž Sexistické prasátečko je součástí projektu Systémová změna v diskriminačním zobrazování žen a mužů v reklamě, který podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.
 
Celkové výsledky soutěže:
Kategorie Stereotypy a jazykový sexismus
1) Radio Spin: http://prasatecko.cz/radio-spin/ 435 hlasů
2) Hnutí otevřená radnice Litvínov: http://prasatecko.cz/otevrena-radnice/ – 347 hlasů
3) Jazykový a vzdělávací institut: http://prasatecko.cz/jazykovy-a-vzdelavaci-institut/ – 346 hlasů
Kategorie Objektifikace aneb Ukaž všechno
1) ČSSD Zlín: http://prasatecko.cz/cssd-zlin-2/ – 638 hlasů
2) Autoklima Brno: http://prasatecko.cz/autoklimabrno-2/ – 558 hlasů
3) Slezská univerzita v Opavě: http://prasatecko.cz/slezska-univerzita-v-opave/ – 437 hlasů
Hlasování odborné poroty
1) TOP 09 Havířov: http://prasatecko.cz/top09/
2) Slezská univerzita v Opavě: http://prasatecko.cz/slezska-univerzita-v-opave/
3) Jazykový a vzdělávací institut: http://prasatecko.cz/jazykovy-a-vzdelavaci-institut/