Skip to main content

Od roku 2001 je 20. červen připomínán jako Mezinárodní den uprchlíků. Festival SKAMASI, který se v rámci tohoto dne odehraje na nádvoří Domu pánů z Kunštátu a v kavárně Trojka, chce přiblížit pohled na tematiku uprchlictví a život uprchlíků a uprchlic v České republice, vytvořit prostor pro setkání, ale také upozornit na to, že osud uprchlíka může potkat kohokoli z nás. Akci pořádá NESEHNUTÍ, společně s Organizací pro pomoc uprchlíkům a Katedrou sociální pedagogiky Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity.

V deset hodin dopoledne odstartuje v kavárně Trojka a na nádvoří Domu pánů z Kunštátu jednodenní festival s názvem SKAMASI, který je uspořádán při příležitosti Mezinárodního dne uprchlíků. Organizátory jsou brněnské neziskové organizace NESEHNUTÍ, Organizace pro pomoc uprchlíkům a Katedra sociální pedagogiky Pdf MU. Celá akce má za cíl připomenout, že každoročně přichází do České republiky stovky lidí, kteří zde hledají útočiště před nebezpečími, kterým nedobrovolně čelili v zemích původu. Zároveň upozorňuje na postoj českého státu vůči žadatelům a žadatelkám o mezinárodní ochranu, tedy uprchlíkům. V loňském roce u nás žádalo o mezinárodní ochranu 753 lidí, ale pouze 49 žadatelům byl azyl udělen. Celkový trend je takový, že pouze 4% žadatelů a žadatelek je úspěšných. Důvodem je restriktivní migrační politika a také xenofobní naladění české společnosti. „Náš festival chce proto nejen připomenout těžké osudy těchto lidí, ale také vytvořit prostor pro poznávání jiných kultur, sdílení zkušeností a zážitků. Chceme podpořit vzájemnou toleranci mezi lidmi, kteří již jsou v České republice doma a těmi, kteří k nám přichází z jiných koutů světa“, popisuje ideu jedna z organizátorek Radka Vejrychová z NESEHNUTÍ.

Během celého dne se budou konat různorodé aktivity. Od 10 hodin dopoledne bude na nádvoří Domu pánů z Kunštátu probíhat benefiční blešák. Kromě originálních modelů z druhé ruky zde najdete i knihy, nádobí nebo šperky a peněženky z recyklovaných materiálů. Výtěžek bude věnován na organizaci letního příměstského tábora pro děti příchozích a české děti. Od 14 hodin si mohou návštěvníci a návštěvnice vyzkoušet, jaké je to být uprchlíkem, ve stejnojmenném workshopu s lektorkami NESEHNUTÍ. V 17 hodin vypukne hlavní program v podobě soutěžní ochutnávky receptů z různých koutů světa a vystoupení kapel z Ruska, Íránu, Ameriky i České republiky.

Organizátoři a organizátorky upozorňují touto akcí také na negativní chápání slova uprchlík. „Uprchlík je člověk, který má má oprávněné obavy před pronásledováním z důvodů rasových, náboženských, národnostních. Uprchlík není kriminálník prchající před spravedlností, ani otrhaný žebrák, jak si ho často lidé představují. Tento mýtus chceme bořit“, uvádí termín na pravou míru Martina Vodičková z Katedry sociální pedagogiky. Právě proto organizátorky považují za důležité ukázat, jak zásadní je instituce azylu pro každého z nás.

Více informací:

Radka Vejrychová, 774 664 495, radka@nesehnuti.cz

Martina Vodičková, 603 142 072, multikultiporadenstvi@seznam.cz