Skip to main content

Městský soud v Praze rozhodl o tom, že podezřelý certifikát vydaný na stavbu BAUHAUSu v Brně-Ivanovicích musí přezkoumat ministerstvo pro místní rozvoj. Podle správního řádu se tím pádem musí přerušit výstavba a počkat na rozhodnutí ministerstva. NESEHNUTÍ a místní obyvatelé a obyvatelky seznámili s výrokem soudu i stavební úřad, který musí dle zákona dohlédnout na pozastavení stavby. BAUHAUS začal stavět v roce 2010 na základě nezákonně vydaných certifikátů a ignoroval práva dotčeného obyvatelstva. Proti obřímu projektu se už v roce 2006 vyslovilo 73 % dotazovaných obyvatel a obyvatelek Ivanovic v nezávislém průzkumu provedeném Katedrou environmentálních studií z Masarykovy univerzity.

Městský soud v Praze potvrdil názor ivanovických občanů a občanek, kteří se domáhali svého práva vyjadřovat se k tomu, co se děje v jejich okolí. „Soud uznal, že autorizovaný inspektor nemůže být absolutním vládcem nad výstavbou, bezohledně prosazovat zájmy svého klienta a ignorovat práva okolo bydlících lidí. Soud rozhodl, že postižení se mají možnost bránit proti nezákonným certifikátům odvoláním k ministerstvu pro místní rozvoj,“ říká Petra Šterbáková-Täuberová ze sdružení Klidné Ivanovice. Usnesení soudu pověřuje ministerstvo pro místní rozvoj, aby posoudilo podezřelý certifikát, a žalobu občanů a občanek závazně označuje za odvolání proti certifikátu. To podle správního řádu znamená, že certifikát nyní není pravomocný, BAUHAUS musí počkat na rozhodnutí ministerstva a okamžitě přestat stavět hypermarket v Ivanovicích. Pokud ministerstvo certifikát zruší, bude muset BAUHAUS nedokončenou stavbu odstranit.
NESEHNUTÍ i místní občané a občanky seznámili s výrokem soudu stavební úřad Brno-Ivanovice a očekávají, že dohlédne na okamžité zastavení výstavby. „Úřad má nyní jedinou možnost. Zkontrolovat, že BAUHAUS přestal stavět. Pokud by se tak nestalo, musí zakročit a výstavbu zakázat – ukládá mu to stavení zákon,“ konstatuje Jiří Koželouh z NESEHNUTÍ.
Firma BAUHAUS na začátku května 2010 přinesla na místní stavební úřad certifikát, který má nahrazovat stavební povolení. Na jeho základě začala o měsíc později na pozemcích kopat. Certifikát byl však získán nezákonným způsobem, najatý autorizovaný inspektor se totiž nezeptal na připomínky majitelů a majitelek rodinných domů v okolí, ty jsou přitom pro provedení stavby pouze na certifikát klíčové a z právního hlediska nezbytné. Proto občané i organizace Klidné Ivanovice a NESEHNUTÍ podali prostřednictvím renomované advokátní kanceláře Šikola a partneři, s.r.o. žalobu.
BAUHAUS usiloval o certifikát, neboť jeho vedení tušilo, že se stavebním povolením by byl problém. Proto si najali autorizovaného inspektora Milana Teigisera, který již podobně podvodným způsobem zařídil několik staveb, včetně ubytovny a parkoviště na ulici Horníkova v Brně-Líšni. Nezákonně vydaný certifikát na výstavbu hobby marketu BAUHAUS v Ivanovicích kritizuje i ombudsman.
Firma BAUHAUS bez okolků využila nečinnosti úřadů pokročila ve výstavbě. Došlo k významnému zhoršení kvality života lidí v sousedství i rozsáhlému poškození krajiny. Hobby market má představovat areál o rozloze čtyř hektarů, do něhož má denně přijet 1 500 osobních a desítky těžkých nákladních vozidel. Proti výstavbě BAUHAUSU v Ivanovicích se v již v roce 2006 postavilo 73 % dotazovaných obyvatel a obyvatelek v sociologickém průzkumu provedeném Katedrou environmentálních studií Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity.

Více informací:
Petra Štěrbáková-Täuberová, sdružení Klidné Ivanovice, 777 794 801
Jiří Koželouh, NESEHNUTÍ, 723 559 495