Skip to main content
Tiskové zprávy

Spisovatel z Konga přiblíží situaci ve své zemi

Tisková zpráva NESEHNUTÍ ze dne 17.3.2011

V úterý 22. března 2011 od 18 hodin se v Moravské zemské knihovně v Brně uskuteční večer nejen o důvodech násilí v africkém Kongu. Na programu je zejména beseda s konžským spisovatelem Pierrem Kembo Mayambou a promítání filmu českých tvůrkyň Slzy Konga.
 
Pierre Kembo Mayamba se narodil v Kinshase, posledních 20 let žije v Německu. Kromě svého původního profesního oboru, kterým je sociální péče, se zabývá psaním a překládáním divadelních her, povídek, básní a románů. Ve svém povídání se zaměří nejen na příčiny dlouhotrvajícího násilí v některých oblastech Konga, ale zmíní se i o tom, jaký je život mezi dvěma tak rozdílnými domovy – Německem a Kongem.
 
Dokumentární film Slzy Konga popisuje cestu dvou českých novinářek – Lenky Klicperové a Olgy Šilhové – do zapadlých vesnic v oblasti Bunyakiri, jež ovládají ti Hutuové, kteří se před 15 lety podíleli na genocidě v sousední Rwandě. Prostřednictvím osobních příběhů místních žen a dětí film ilustruje paradoxní situaci, kdy se bohatství země v podobě cenných nerostných surovin podílí na vzniku násilí a chudoby.
 
„Dění v Demokratické republice Kongo, z jejíhož názvu je pravdivé snad jen slovo ‘Kongo‘, naše média zpravidla opomíjejí. Přitom se jedná o zemi velkou, jako je celá střední Evropa,“ říká Martin Hyťha z NESEHNUTÍ, které akci pořádá. „Řada tamních násilných konfliktů přitom souvisí s těžbou surovin, bez nichž by se neobešla výroba našich počítačů a mobilních telefonů,“ doplňuje souvislosti Hana Skoumalová z NESEHNUTÍ.
 
Akci pořádá NESEHNUTÍ Brno ve spolupráci s Církví československou husitskou
Více informací :
 
Martin Hyťha, NESEHNUTÍ, 606 104 784, martin(@)nesehnuti.cz
Hana Skoumalová, NESEHNUTÍ, 724 588 833, hanas(@)nesehnuti.cz