Při příležitosti Dne míru brněnští aktivisté a aktivistky z neziskové organizace NESEHNUTÍ vyzývají otevřeným dopisem Radu města Brna k realizaci opatření směřujících k ukončení spolupráce společnosti Veletrhy Brno (BVV) s Mezinárodním veletrhem obranné a bezpečnostní techniky IDET. Konání zbrojařského veletrhu je podle nich v rozporu s hodnotami i směřováním města Brna, které je od dubna 2016 většinovým vlastníkem Brněnského výstaviště i BVV.
Veletrh IDET se koná každé dva roky, ten další se bude konat na přelomu května a června 2017. Stejně jako podobné veletrhy všude po světě je terčem kritiky lidskoprávních aktivistů a aktivistek a předmětem občanských protestů. Podle odpůrců a odpůrkyň veletrhu je problematické, že je nyní IDET pořádán obchodní společností s majoritní majetkovou účastí statutárního města Brna [1].
„Obchody zbrojařských firem jsou často dojednávány právě na zbrojařských veletrzích, poskytnutím prostor Brněnského výstaviště se město Brno stává de facto účastníkem obchodu se zbraněmi,“ komentuje stávající situaci Peter Tkáč z NESEHNUTÍ.
Jako problematické vidí aktivisté a aktivistky především to, že na veletrhu IDET pravidelně vystavují firmy, které dodávají zbraně představitelům diktátorských režimů, zemím, kde jsou soustavně porušována lidská práva, a také do oblastí probíhajících konfliktů. Například juntou ovládaný Egypt zažívá podle světových lidskoprávních organizací největší potlačování lidských práv ve své novodobé historii [2]. I přesto na veletrhu vystavující Česká zbrojovka dodala od roku 2013 egyptské policii 79 000 pistolí a získala zakázku na výrobu dalších několika desítek tisíc. Miliony kusů munice do této země dodala také vlašimská firma Sellier and Bellot [3]. Proti vývozu zbraní do Egypta v roce 2014 protestovalo patnáct českých a evropských organizací [4]. Tyto dodávky jsou totiž v přímém rozporu s mezinárodními závazky, konkrétně tzv. Společným postojem Rady EU [5].
„Věříme, že nejsme jediní, kdo by rád žil ve městě, které se distancuje od obchodu se zbraněmi a nepropůjčuje mu městské prostory. Pořádání zbrojařského veletrhu na půdě města v našich očích poškozuje dobré jméno, které si na jiných polích pracně buduje. Takovéto počínání nacházíme v nesouladu s hodnotami, jako jsou solidarita, nekonfliktnost, respekt a vstřícnost, které jsou mezi jinými veřejně prezentovány coby Hodnoty města [6],“ uvádí autoři a autorky otevřeného dopisu.
Rada města Brna je otevřeným dopisem vyzývána k včasnému informování o dění kolem veletrhu IDET, především pak k poskytnutí informací týkajících se zúčastněných národních delegací. Dalším požadavkem je neposkytnutí dalších reprezentativních prostor města k setkávání delegátů a delegátek. Rada města je vyzvána ke vznesení požadavku na projednání dalšího konání veletrhu IDET na zastupitelstvu města Brna či ke zmapování možnosti nahrazení zbrojařského veletrhu například konferencí OSN ke změně klimatu nebo uskutečněním urbanistického či architektonického fóra.
Poznámky:
[1] Oficiální stránky Mezinárodního veletrhu obranné a bezpečnostní techniky IDET
[3] Češi dodají egyptské policii desítky tisíc pistolí
[2] Amnesty International: Egypt three years on, wide-scale repression continues unabated
[4] Zastavte vývoz zbraní do Egypta, vyzvaly evropské organizace české ministry
[5] SPOLEČNÝ POSTOJ RADY 2008/944/SZBP
[6] Hodnoty města Brna
Příloha:
Otevřený dopis Radě města Brna z 21. 9. 2016 (pdf)
Kontakty:
Hana Svačinková, hana.svacinkova@nesehnuti.cz
Peter Tkáč, peter@nesehnuti.cz
http://zbrane.nesehnuti.cz
V Česku je mnoho jídelen, které se snaží vařit zdravě, kvalitně a chutně. Stávající legislativa jim to ale spíše komplikuje, než aby pomáhala. Povinný spotřební koš, který je součástí vyhlášky 107/2005 Sb., o školním stravování, stanovující množství některých potravin ve školní stravě, vznikl už v roce 1993.
Je nutné modernizovat vyhlášku o školním stravování, zrušit zastaralý spotřební koš a nahradit ho regulací, která umožní jídelnám flexibilitu v sestavování jídelníčku a zároveň zajistí zdravou a pestrou stravu dostupnou všem.
Školní stravování potřebuje investici – do platů personálu, do technologií, do lepšího systému. Jen kvalifikovaný a motivovaný personál v moderně vybavené kuchyni může dětem zajistit pestřejší a zdravější stravu. Jde ale o investici, která se mnohonásobně vrátí na budoucí zdravé populaci.
“Neexistuje systém povinného celoživotního vzdělávání personálu školních jídelen, který by zvyšoval jejich nutriční gramotnost a dovednosti v rámci kulinářských technik (a využívání moderních varných technologií, případně zbožíznalství.)” Máme to na talíři a není nám to jedno