V pátek 17. června a poté v sobotu 18. června proběhnou v Brně dvě akce, které připomenou Světový den uprchlíků (oficiální datum je 20.6.). V pátek od 19 hod. bude probíhat koncert v klubu Dessert, jehož výtěžek bude věnován na volnočasové aktivity s dětmi uprchlíků žijících v ČR. V sobotu mezi 12. a 16. hodinou se na Moravském náměstí uskuteční společný herní den dětí z uprchlických táborů a dětí z brněnských a jihomoravských škol. Obě akce zároveň vytvoří prostor pro prezentaci aktivit na pomoc uprchlíkům v ČR a upozorní i na problémy, které uprchlíkům bohužel klade do cesty náš stát. Akce pořádá občanské sdružení NESEHNUTÍ a vzdělávací projekt Poznávám a pomáhám za podpory programu Make a Connection.
V pátek 17. června od 19.00 vystoupí v klubu Dessert (Rooseveltova 11) v rámci koncertu na podporu uprchlíků kapely Jazzykolam (jazz), Feedback (melodický rock) a Dítě (hard-pop). „Koncert chce připomenout, že mezi nás přicházejí uprchlíci, kteří často potřebují naši pozornost a pomoc,“ vysvětluje jedna z organizátorek, dobrovolnice NESEHNUTÍ Zuzana Šilhanová. Pro návštěvníky a návštěvnice bude připravena i ochutnávka z kuchyně uprchlíků žijících v ČR. K dispozici bude i hojnost informačních materiálů neziskových organizací zabývajících se migrací, integrací atp. Uvnitř klubu Dessert, který své prostory poskytl na akci zadarmo, bude nainstalována i putovní výstava NESEHNUTÍ „Uprchlíci u nás“. Výstava se skládá z textů o zemích, ze kterých do ČR přicházejí uprchlíci nejčastěji, doplněných o fotografie z těchto zemí a kresby a malby uprchlických dětí žijících v zařízeních pro běžence ve Zbýšově a Zastávce u Brna. Výstava přibližuje důvody, proč z popsaných zemí lidé utíkají a proč hledají ochranu právě v ČR. Snaží se také ukázat, že jde o běžné lidi (muže, ženy, děti) stižené krutým či nešťastným osudem. Benefiční vstupné na tuto akci je 40 Kč. Peníze budou použity na pořádání volnočasových aktivit pro děti z uprchlických táborů Zastávka a Zbýšov.
Druhý den, v sobotu 18. června od 12 do 16 hodin, se uskuteční „Den her na Moraváku“. V příjemném prostředí parku na Moravském náměstí proběhne společná akce dětí z uprchlických táborů v Zastávce a ve Zbýšově, dětí z tišnovské základní školy a dalších dětí, které přijdou do parku s rodiči nebo samy. Pro malé návštěvníky a návštěvnice bude připraven závod v jízdě na koloběžce, soutěž ve skákání v pytli, házení na cíl, různé druhy překážkových drah a hlavolamů. Dále si budou děti moci malovat na kameny a pokud si přinesou vlastní tričko, tak si na něj budou moci vytvořit barevné ornamenty. Závěr akce bude ve znamení společného kreslení obrovského obrazu. „Cílem akce je propagovat soužití s uprchlíky a obecně s lidmi z jiného kulturního prostředí a umožnit místním dětem kontakt s dětmi z Čečenska, Palestiny, Barmy, Vietnamu, Íránu a mnoha dalších zemí“, říká aktivista NESEHNUTÍ Jiří Koželouh. Součástí akce budou i infostánky organizací zabývajících se uprchlíky, aktivitami proti rasismu a netoleranci apod. Vstup na tuto akci je zdarma.
Světový den uprchlíků se připomíná od roku 2001, kdy o jeho ustanovení rozhodlo Valné shromáždění OSN. Stalo se tak u příležitosti 50. výročí přijetí Úmluvy o postavení uprchlíků (1951). Ještě před tímto jeho rozhodnutím však byl tento den řadou zemí označován jako Den afrických uprchlíků (právě na tomto kontinentě je nejvíce uprchlíků). Světový den uprchlíků si však připomínají lidé po celém světě.
NESEHNUTÍ organizuje volnočasové aktivity pro uprchlíky, vzdělávací a osvětové programy s uprchlickou tématikou zaměřené na českou veřejnost (besedy, vydávání informačních materiálů, etnické a multikulturní večery, veřejné akce atd.) a upozorňuje na v současnosti příliš restriktivní azylovou politiku ČR i na konkrétní případy porušování lidských práv uprchlíků.
Studentský projekt Poznávám a pomáhám se snaží vzdělávací a zážitkovou metodou dětem ze ZŠ přiblížit problematiku a kulturu zemí, odkud uprchlíci v ČR pocházejí. „Organizujeme vzdělávací semináře, besedy s žadateli o azyl či setkání s dětmi z uprchlických táborů,“ vysvětluje jeden z koordinátorů projektu Radim Ošmera. Na akci dále spolupracuje Diecézní charita Brno.
Akce na u příležitosti Dne uprchlíků byly uskutečněny s podporou EU prostřednictvím České národní agentury Mládež a s podporou projektu Make a Connection.
více informací:
Jiří Koželouh, 723 559 495
Radim Ošmera, 603 531 118
V Česku je mnoho jídelen, které se snaží vařit zdravě, kvalitně a chutně. Stávající legislativa jim to ale spíše komplikuje, než aby pomáhala. Povinný spotřební koš, který je součástí vyhlášky 107/2005 Sb., o školním stravování, stanovující množství některých potravin ve školní stravě, vznikl už v roce 1993.
Je nutné modernizovat vyhlášku o školním stravování, zrušit zastaralý spotřební koš a nahradit ho regulací, která umožní jídelnám flexibilitu v sestavování jídelníčku a zároveň zajistí zdravou a pestrou stravu dostupnou všem.
Školní stravování potřebuje investici – do platů personálu, do technologií, do lepšího systému. Jen kvalifikovaný a motivovaný personál v moderně vybavené kuchyni může dětem zajistit pestřejší a zdravější stravu. Jde ale o investici, která se mnohonásobně vrátí na budoucí zdravé populaci.
“Neexistuje systém povinného celoživotního vzdělávání personálu školních jídelen, který by zvyšoval jejich nutriční gramotnost a dovednosti v rámci kulinářských technik (a využívání moderních varných technologií, případně zbožíznalství.)” Máme to na talíři a není nám to jedno