Skip to main content

V úterý 10.dubna bude v Knihovně Jiřího Mahena v Brně zahájena fotografická informační výstava „Aktivní otcovství aneb když pečují tátové“, která si klade za cíl upozornit na některá tabu, předsudky a stereotypy týkající se otců i matek. Součástí vernisáže bude představení aktivit na podporu aktivního otcovství a též rozhovor s jedním z otců pečujících o děti. Na zahájení naváže také beseda se známou dokumentaristkou Olgou Sommerovou.

Výstava je součástí kampaně, která má za cíl podporovat české muže ve větší angažovanosti v péči o děti. Výstava zobrazuje muže-otce a děti v situacích, ve kterých jsme zvyklí tradičně vidět spíše ženy. Fotografie zachycují muže, kteří přebalují děti, kojí je z láhve, koupají, krmí či vozí v kočárku. Tito otcové, kteří se často vzdávají své kariéry a nastupují na rodičovskou dovolenou, aby strávili nejdůležitější roky s dítětem doma, stále narážejí na mnoho předsudků a stereotypů. „Když jsem po narození dcery oznámil šéfovi v práci, že hodlám jít na rodičovskou dovolenou, nejprve se mi smál, pak mi ale začal vyhrožovat ztrátou místa. Že prý potřebuje v práci pořádné chlapy, a jestli budu s děckem doma, tak prý chlap nejsem. Ani manželka to neměla lehké, kolegyně v práci ji dávali neustále najevo, že ženská má být s dítětem doma, jinak není správnou matkou. Nadávali jí do krkavčích matek, sobeckých kariéristek a podobně“, říká třicetiletý Petr, který přes tyto negativní reakce okolí zůstal se svojí dcerou tři roky na rodičovské dovolené.
„S podobnými stereotypy se setkávají muži i ženy v rodinách, kde matky pracují a otcové pečují o děti velmi často. Právě na tato témata výstava o aktivním otcovství upozorňuje.“, říká Lukáš Sedláček z NESEHNUTÍ. Fotografie jsou doplněné o autentické citace mužů, kteří mají za sebou zkušenost s pobytem na rodičovské dovolené. Každý z deseti panelů výstavy nese specifické téma, které se nějakým způsobem váže k otcovství a zobrazuje určitou část zkušenosti mužů s rodičovskou dovolenou. Mezi tématy jsou například „Dítě muž a intimita“, „Otcovská dovolená“, „Muži a péče o domácnost“, „Otec jako hlavní pečující osoba“, „Malá tajemství otců a dětí“ nebo „Otcové ve veřejném prostoru“.
Lukáš Sedláček (NESEHNUTÍ Brno) – koordinátor aktivit na podporu aktivního otcovství – mail: nesehnuti.otcove@gmail.com; Mob.: 732 175 338
Mezi tatínky, kteří se nechali pro výstavu se svými dětmi fotografovat je například i herec Jan Dolanský (známý např. z filmů Sametoví vrazi, Všechno nejlepší či Perníková věž) nebo David Synák z brněnské hudební skupiny Čanki Šou.
Výstava bude slavnostně zahájena v 16 hodin. Součástí zahájení bude krátký rozhovor s jedním z otců, který zůstal doma s dětmi na rodičovské dovolené. O tom, jak se fotografuje aktivní otcovství stručně popovídá fotografický tým NESEHNUTÍ, který vytvořili Radim Šašinka a Zora Javorská. Přibližně v půl páté začne projekce dvaceti minutového dokumentu z cyklu České televize „Táta jako máma“. Autorkou promítaného dílu „Otcové na rodičovské dovolené“ je dokumentaristka Olga Sommerová, která tvrdí, že žena nikdy nebude rovnoprávná muži, pokud se nebudou muži a ženy dělit o péči o děti půl na půl. Olga Sommerová se následně zúčastní besedy k tématu pečujících otců a rovných příležitostí žen a mužů v rodině i v zaměstnání.
Výstava je součástí aktivit na podporu aktivních otců v ČR, které pořádá nezisková organizace Nesehnutí Brno ve spolupráci s pražskou organizací Gender Studies o.p.s jako součást projektu Půl na Půl – rovné příležitosti žen a mužů realizovaného v rámci Iniciativy společenství Equal. Tento program se zaměřuje na boj s diskriminací na trhu práce a podporu znevýhodněných sociálních skupin při začleňování do pracovního života. Projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem EU a státním rozpočtem ČR.
„Mezi naše další aktivity patří publikace informačních materiálů, veřejné besedy a aktuálně například veřejná konference „Je skvělé být tátou“, která se koná v pátek 20. dubna taktéž v Knihovně Jiřího Mahena.“, popisuje aktivity jejich koordinátor Lukáš Sedláček.
Výstava bude v Knihovně Jiřího Mahena umístěna do 21.dubna, poté bude putovat po různých místech České republiky, mimo jiné bude vystavena také v Parlamentu ČR, kde bude souviset s další aktivitou kampaně – jednání s politickými zastupiteli/kami o zavedení legislativních podpůrných opatření pro otce, jako např. otcovská dovolená.
Lukáš Sedláček (NESEHNUTÍ Brno) – koordinátor aktivit na podporu aktivního otcovství – mail: nesehnuti.otcove@gmail.com; Mob.: 732 175 338