Skip to main content

Tématem číslo jedna letošních komunálních voleb v Bystrci bude kontroverzní záměr stavby rychlostní silnice R43. NESEHNUTÍ spolu s dalšími sdruženími Brněnského dopravního kruhu totiž v úterý 22. října pořádá ve Společenském centru v Bystrci Fórum kandidátů.

Fórum kandidátů, které se bude příští úterý (22. 10.) od 18:00 konat v sále Společenského centra na Odbojářské, bude veřejnou besedou se zástupci všech kandidátek ucházejících se o přízeň bystrckých voličů v nadcházejících komunálních volbách. Klíčová otázka, která bude kandidátům položena zní: Budete jako zastupitel souhlasit se stavbou rychlostní silnice R43 přes území MČ Bystrc?

Vzhledem k dopadům, které by výstavba R43 v Bystrci vyvolala, očekávají organizátoři podobnou účast jako na jarním projednávání, kterého se zúčastnilo na 300 občanů. „Pokud se Fóra kandidátů zúčastní alespoň tolik občanů jako projednávání dokumentace EIA na jaře tohoto roku, pak to bude jednoznačně nejvýznamnější událost volební kampaně v Bystrci,“ komentuje význam akce Martin Ander z NESEHNUTÍ. Účast na Fóru již nyní přislíbili zástupci klíčových politických subjektů. Rada i Zastupitelstvo MČ Brno-Bystrc se již několik let zmítají v rozporech, zda zásadně nesouhlasit se záměrem magistrátu vést čtyřpruhovou silnici R43 středem bystrckého sídliště, nebo neustálými ústupky umožňovat pomalé, ale trvalé práce na přípravě této stavby. Nadcházející komunální volby tedy mohou v tomto směru přinést zásadní zvrat. V úterý večer se v Bystrci nebude diskutovat jen o R43. Dalšími tématy, o nichž bude řeč, jsou plány na vyčištění Brněnské přehrady a zamýšlená zástavba Horního náměstí v Bystrci.

Výsledek úterního Fóra kandidátů bude mít jistě vliv i na průběh volební kampaně do Zastupitelstva města Brna.

Druhé fórum kandidátů, tentokrát se zástupci kandidátek do ZmB totiž proběhne o týden později, tedy 29. října od 18:00 v Bílém domě na Žerotínově náměstí.

Podle zatím nepotvrzených zpráv z Ministerstva životního prostředí byla v březnu veřejně projednávaná Dokumentace vlivu R43 na životní prostředí vrácena autorům k dopracování.

Bližší informace: Martin Ander, NESEHNUTÍ Brno, tel: 732 565 042