Skip to main content

Zítra (v úterý 11. února) končí připomínkování aktualizace územního plánu města Brna. Díky webu NESEHNUTÍ a občanských iniciativ www.mampripominky.cz odeslalo svoje připomínky 1304 lidí. Téměř 4000 dalších Brňanů a Brňanek se připojilo k písemným námitkám připraveným aktivními občany a občankami z Masarykovy čtvrti, Tuřan, Bystrce, Žabovřesk, Židenic či z Lesné.

Brňané a Brňanky chtějí po radnici zejména, aby neumožnila výstavbu supermarketů v parcích (tuto připomínku poslalo přes web 1047 lidí z celkových 1304), přejí si opatření pro vyčištění smogu (922), nechtějí další expanzi nákupních center (917) a podporují zachování zelených ploch v centru města (967).

Velký zájem o životní prostředí v svém okolí projevili obyvatelé a obyvatelky Masarykovy čtvrti, jenž chtějí zachovat zelenou Kraví Horu a cenný urbanistický ráz celé čtvrti: přes web se připojilo 991 lidí a písemné připomínky místního sdružení podpořilo kolem 1750 občanů a občanek. Lepší prostředí pro bydlení na Lesné chce zase 850 lidí. Stovky podpisů získávají také místní iniciativy v Tuřanech, Bystrci, Žabovřeskách či v Židenicích.

Radnice dává možnost zastavovat město parkovišti a nákupními centry. Nenavrhuje nové parky, nechrání veřejná prostranství, neplánuje město pro lidi, ale pro auta. Lidé dávají prostřednictvím portálu občanských iniciativ jasně najevo, jaké jsou jejich priority,“ říká Hana Chalupská z NESEHNUTÍ.

Ještě dnes a zítra bude fungovat infostánek NESEHNUTÍ na náměstí Svobody, kde je možné využít připojení k internetu a skrze www.mampripominky.cz zaslat připomínku odpovědným politikům a úřadu. Mohou si také připomínky přímo na místě vytisknout na donést na nedalekou podatelnu magistrátu (Malinovského nám. 3) nebo poslat později doporučeně poštou.

Každý kdo vlastní v Brně nemovitost může podat námitku, která má větší právní sílu. Po uzavření připomínkování budou muset úředníci a úřednice vypořádat došlé připomínky a předloží finální návrh aktualizace územního plánu Brna. O ní pak bude hlasovat zastupitelstvo.