Skip to main content

Více než 6 000 ks letáčků s přeškrtnutým hákovým křížem vmetli do čela neonacistického průvodu v Brně aktivisté a aktivistky iniciativy Občané proti neonacismu. Jako symbol skutečnosti, že nacistické ideály jsou dlážděny vraždami a zabíjením, vítr neonacistům nafoukal do tváře dalších
6 000 ks žlutých židovských hvězd – stejných, jaké museli nosit Židé v nacistickém Německu.

Občané proti neonacismu tak završili sérii protestních akcí, dávajících pochodujícím stoupencům a stoupenkyním Dělnické strany jasně najevo, že se svými rasistickými a xenofobními názory v Brně narazí.

Za alarmující ale považujeme fakt, že vedení městské části Brno-střed umožnilo Dělnické straně a jejím hostům hlásat na náměstí Svobody výzvy, které směřují k potlačování svobod, útočí na jiné skupiny obyvatel a svoji inspiraci vidí v krutých režimech minulého století.

Občané proti neonacismu naproti tomu velmi oceňují další spontánní protesty obyvatel a obyvatelek Brna. Demonstrace Dělnické strany se neustále střetávala s nesouhlasem a protesty. Ještě dříve, než začala, se v brněnských ulicích objevily všemožné antifašistické nápisy a plakáty. V průběhu neonacistické demonstrace pak proti rasismu protestovali brněnští Romové a Romky. Další skupina občanů a občanek demonstrovala svůj nesouhlas s neonacismem na Moravském náměstí.

Přímo nad hlavami neonacistického shromáždění pak visely protestní transparenty. A to jak přímo na náměstí Svobody, kde čeští i zahraniční neonacisté hlásali své názory, tak na trase pochodu, kde skandovali svá hesla.

Průběh dnešního dne neonacistům jasně ukázal, že se svojí nenávistnou propagandou neuspěli. Věříme, že podobných lekcí se neonacisté a neonacistky dočkají i v dalších městech.


opn@email.cz