Skip to main content

Ve dnech 3. – 10. prosince 2011 se v Brně u příležitosti Mezinárodního dne lidských práv uskuteční již IX. ročník festivalu Týden lidských práv. Jeho program, který upozorňuje na nedodržování lidských práv, k nám bude promlouvat nejen prostřednictvím besed a přednášek, ale i formou filmových projekcí, vernisáží, divadelních představení, interaktivních workshopů či informačních stánků v kavárnách.
 
 
PROGRAM:
 

Sobota 3.12.

Vernisáž výstavy MOMENTY ROKU 2011 a slavnostní vyhlášení nejlepší lidskoprávní diplomky

17:00 Záhrada – Café Therapy, Údolní 37
Poznejte příběhy lidí, jejichž život se stal bojem o svobodu! To nejdůležitější, co se v pomalu odcházejícím roce přihodilo v oblasti lidských práv, ať šlo o jejich porušení, či naopak respektování, představí prostřednictvím fotografií Amnesty International. V rámci akce proběhne také slavnostní vyhlášení soutěže Ligy lidských práv o nejlepší lidskoprávní diplomku roku 2011 a beseda s místopředsedkyní Ústavního soudu Eliškou Wagnerovou, která nad soutěží převzala záštitu. O hudební doprovod se postarají Martin Špinler na jazzový klavír a Jaroslav Pilný na saxofon.
Pořádají Liga lidských práv a Amnesty International Brno

 Neděle 4.12.

 PECHA KUCHA NGOs NIGHT

17:00 – 18:30 Kavárna Trojka, Dominikánská ulice 9
20 vteřin – 20 fotek – 6 minut a 40 vteřin pro prezentaci neziskovek
Pecha Kucha [peča kuča] je japonské sousloví pro klábosení nebo tlachání. V roce 2003 v Tokiu tímto názvem označili architekti z jednoho architektonického studia úplně nový formát prezentace. Každý prezentující má k dispozici 6 minut a 40 vteřin. V těch předvede 20 obrázků a každý z nich může komentovat maximálně 20 vteřin. Obecenstvo se díky hutnému formátu nenudí a Pecha Kucha Night je na světě.
Pořádá NaZemi – společnost pro fair trade

MÁLO NEBO MÍŇ

18:30 – 20:00 Kavárna Trojka, Dominikánská ulice 9
Dneska bylo špatně, snad zítra bude líp. Co když ale zítra bude stejně jako dnes? A navíc v cizí zemi…Projekt studentů Sociální pedagogiky (PdF) a Práv Masarykovy univerzity o životě migrantů metodou Divadla Fórum, který upozorňuje na problematiku zneužívání cizinců jako levné pracovní síly. Představení je určeno migrantům, neziskovým organizacím a široké veřejnosti.
Pořádá NaZemi – společnost pro fair trade

 Pondělí 5.12.

 Umíte se hájit? Veřejná přednáška a diskuse na téma lidská práva

18:00 Hospůdka u Gabča, Bratislavská 22,
Veřejná diskuse na téma lidská práva je reakce na případy porušování lidských práv v České republice vůči národnostním menšinám. Diskutující: Emil Zajac a trenérka lidských práv z European Roma Rights Centre/Europské centrum pro práva Romů z Budapešti. Cílem je informovat veřejnost o tom co jsou lidské práva, jak a kde je lidé z etnických minorit a široké veřejnosti můžou uplatňovat v České repulice a v EU.
Pořádá Společenství Romů na Moravě, Amnesty International Brno

Mezinárodní den dobrovolníků

13:00-17:00 Atrium Fakulty sociálních studií MU, Joštova 10
Sociální služby, kultura, ekologie a mnohá další odvětví vítají pomoc dobrovolníků. Přijďte se podívat, ve kterých projektech dobrovolníci pomáhají a jak se můžete zapojit například i vy. Součástí programu je vernisáž fotografií zachycujících průběh Evropského roku dobrovolnictví 2011 na Moravě.
Pořádá Dobrovolnické centrum 67

DOBROVOLNICKÁ MERENDA

19:00 Kavárna Trojka, Dominikánská ulice 9
Během večera se můžete těšit na scénické představení dobrovolníků a dobrovolnic známých z pohádek a pověstí v podání divadla FESTE. K poslechu zahraje kapela Japka a pro náročné máme přichystán sociálně-ekologický HIP-HOP. Srdečně zváni jsou jak dobrovolníci a dobrovolnice, tak i jejich fanoušci, příznivci a přátelé.
Pořádá NESEHNUTÍ

Úterý 6.12.

Lidská práva ve Střední Americe

19:30 Kafe do vany, Údolní 31
Jaký je stav dodržování lidských práv ve Střední Americe? Kdo a proč v Guatemale vraždí odboráře? Proč se vedle ananasových plantáží rodí psi bez tlapek? Proč by nás to mělo vlastně zajímat a jak to s námi souvisí? Promítání dvou krátkých filmů, fotek z cesty po Střední Americe a diskuze s koordinátorkou kampaně Za férové banány!
 
Pořádá NaZemi – společnost pro fair trade

Středa 7.12.

Živá knihovna

Knihovna Jiřího Mahena v Brně, Kobližná 4

10:00 – 12:00 Diskriminace není pro každého (sál v 5.patře)

Aneb diskuze o tom kdo a jak je v České republice diskriminován. Představení tématu diskriminace v ČR Michalem Čermákem z kanceláře ochránce veřejných práv a názorný rozbor dvou typických příkladů za účasti Anny Meixnerové a Jana Dudy.

13:00 – Vernisáž děl studentů (sál v 5. patře)

Výstava je výsledkem soutěže studentů a studentek středních škol, kteří v podobě časopisů zachytili svou zkušenost s multikulturalitou a menšinami ve svém místě bydliště.

14:00 – 17:00 Živá knihovna (vestibul knihovny)

Od běžné knihovny se Živá knihovna liší tím, že knihami jsou zde reální lidé a informace čtenáři a čtenářky nezískávají jejich čtením ale dialogem s nimi. Knihy v knihovně tvoří lidé, kteří ve svém každodenním životě čelí předsudkům a stereotypům. Skrze otevřený dialog s nimi se můžete tváří v tvář setkat se svými předsudky a stereotypy. Mezi jinými v živé knihovně najdete i tyto tituly: feministka, ekologický aktivista, vegan, muslimka.
Pořádá NESEHNUTÍ

Šumavská blokáda

Café Falk, Gorkého 12

18:00 – 19:30 Právní minimum pro blokády a občanskou neposlušnost

Co všechno můžete projevit na veřejnosti a kde jsou meze vaší svobody projevu? Kdy se může pochod, demonstrace či blokáda předem zakázat a kdy je možné je rozpustit na místě? Jak být „neposlušným občanem“ bez rizika sankcí zákona? A hlavně, jak se bránit proti nepřiměřeným zásahům státu? Právníci Ligy lidských práv vám na tyto a další otázky spolehlivě odpoví.
Pořáda Liga lidských práv

20:00 „Zarostlý, Umolousaný a Dredatá“ – pohádky ze Šumavy

Beseda s účastníky a účastnicemi letní šumavské blokády na Ptačím potoku: Kolik peněz si blokováním vydělali? Proč jsou horší, než al-Kajdá? Volí raději řetěz, nebo trubku? Přijdte si s nimi popovídat a odbourat pár stereotypů!
Pořádá NESEHNUTÍ

Maraton psaní dopisů

11:00 Fakulta sociálních studií MU, Joštova 10
Maraton psaní dopisů je akce, která probíhá po celém světě a účastní se jí ti, kterým není lhostejný osud vězňů svědomí, nespravedlivě odsouzených či zastrašovaných osob a dalších obětí porušování lidských práv. Přijďte i vy podepsat nebo sami napsat dopis těm, kteří mají na svědomí trýzeň, mučení a útlak či v těchto případech mohou zjednat nápravu. Každý dopis je důležitý a zrovna ten Váš může pomoci.
Pořádá Amnesty International Brno

Čtvrtek 8.12.

Kavkazský večer

18.00 Kavárna Trojka, Dominikánska ulice 9
Po představení nového čísla časopisu PŘES tematicky věnovaného Kavkazu bude promítnut publicistický dokument „Na hranicích impéria“, který se zabývá abcházsko-gruzínskou válkou, dnešní situací v Abcházii a vztahy mezi Gruzií a Abcházií (rež. Ivo Macharáček, 2011). Následovat bude beseda s autorkou filmu, českou disidentkou, překladatelkou a publicistkou Petruškou Šustrovou.
Pořáda NESEHNUTÍ

Pátek 9.12.

Interaktivní dílna: Šaty dělají člověka…A kdo dělá šaty?

18:00 – 19:30 NaZemi, Kounicova 42
Bavlna a lidská práva v textilním průmyslu…Kdo na oblečení vydělává? Kdo doplácí na jeho cenu? Na cestě od semínka k hotovým džínům poznáte kdo, kde a za jakých podmínek vyrábí naše oblečení. Na vlastní kůži zjistíte, jak se pracuje šičkám v textilních továrnách v Bangladéši. Můžete diskutovat o svých postojích k současnému textilnímu průmyslu a zaběhlým normám spotřeby a hledat možnosti zodpovědného oblékání.
Pořáda NaZemi – společnost pro fair trade

Sobota 10.12.

Vyhlášení výsledků výtvarné soutěže a dražby

14:00 – 16:00 Sál Břetislava Bakaly, Žerotínovo nám. 5
Tématem soutěže bylo zpracování lidských práv formou reklamního katalogu. Do soutěže se zapojili studenti a studentky základních a středních škol z Brna. Své nabídky můžete podávat během výstavy nebo na naších stránkach. Zapojením se do dražby podpoříte vybraný projekt na podporu lidských práv.
Pořádá Amnesty International Brno, NESEHNUTÍ

Změňme to!!

Kavárna Trojka, Dominikánska ulice 9

18:00 Beseda o vzdělání Romů v ČR, segregaci a desegregaci dětí na školách

Je třeba zajistit stejné kvalitní vzdělání pro všechny děti nehledě na jejich pohlaví, národnost, etnický původ či sociální postavení!
Besedující: Ing. Karel Holomek, předseda Společenství Romů na Moravě, Mgr. Lucie Čechovská lektorka Muzea romské kultury, novinářka Saša Uhlová a Mgr. Michal Čermák, vedoucí oddělení rovného zacházení Kancelář veřejného ochránce práv
19.30 vystoupení Pěveckého dětského zboru z Klubu Muzea romské kultury, vystoupení taneční skupiny Čercheňa pod vedením Renaty Čonkové z Brna a hudební vystoupení (kytara+spěv) písničkáře Gejzu Horvátha z Brna.
Pořádá Amnesty International Brno, Společenství Romů na Moravě, Muzeum romské kultury

V průběhu celého týdne:

Výstava soutěžních prací výstavy Katalog lidských práv a jejich dražba.

Sál Břetislava Bakaly – předsálí, Žerotínovo nám.5
Tématem soutěže bylo zpracování lidských práv formou reklamního katalogu. Do soutěže se zapojili studenti a studentky základních a středních škol z Brna. Své nabídky můžete podávat během výstavy nebo na www.tlpbrno.cz. Zapojením se do dražby podpoříte vybraný projekt na podporu lidských práv. Vyhlášení výsledků dražby a slavnostní vyhlášení výsledků soutěže proběhne v sobotu 10.12. v 14.00 v Sále Břetislava Bakaly.
2.12.-9.12. Átrium FSS

Banner od Dima

2.12.-9.12. Atrium Fakulty sociálních studií MU, Joštova 10
Banner, který vznikl na letošním Trutnově, poukazuje na globální provázanost a porušovaní lidských práv. Banner bude vyvěšený po celou dobu konání festivalu, aby na tento upozorňoval.
 

Vstup na akce zdarma