Skip to main content

Tisková zpráva, 30. listopadu 2011

Brno, 28. listopadu 2011 – Již IX. ročník festivalu Týden lidských práv se v Brně uskuteční od 3. do 10. prosince. Program zahájí sobotní vyhlášení výsledků soutěže o nejlepší lidskoprávní diplomku a beseda s místopředsedkyní Ústavního soudu Eliškou Wagnerovou. V dalších dnech nabídne festival řadu veřejných diskuzí na aktuální témata diskriminace menšin, segregace dětí na školách či Šumavské blokády, dále vernisáže, divadelní představení nebo benefiční aukci.
Mottem letošního festivalu je „Tak to sprav“. „Chceme tím upozornit na fakt, že i po 63 letech od přijetí Všeobecné deklarace lidských práv jsou lidská práva stále odsouvána na vedlejší kolej, a to jak ve veřejné, tak i v soukromé sféře,“ řekl Peter Tkáč z NESEHNUTÍ. Pořádající organizace chtějí poukázat především na to, že obrana lidských práv začíná na úrovni jednotlivce, v rámci každodenního života a že každý z nás má možnost ochraňovat lidská práva, a to nejen ta svá.
Kromě osvědčených formátů v podobě diskuzí a besed si mohou návštěvníci festivalu nově vyzkoušet například setkání tváří v tvář s vlastním předsudkem či stereotypem, a to prostřednictvím Živé knihovny, nebo se díky zábavné PECHA KUCHA prezentaci dozvědět více o brněnských lidskoprávních neziskových organizacích.
Pro ochranu lidských práv se letos rozhodli i žáci a žákyně základních škol, kteří dražbou svých výtvarných děl podpoří vybraný lidskoprávní projekt. Že ochrana lidských práv nemusí stát ani korunu dokazují dobrovolníci a dobrovolnice lidskoprávních organizací, pro které je určena děkovná akce Dobrovolnická merenda.
Podrobný program festivalu najdete na www.tlpbrno.cz. Vstup na všechny akce zdarma.
Festival pořádá skupina brněnských neziskových organizací v čele s NESEHNUTÍM, Amnesty International Brno, Ligou lidských práv, NaZemi – společností pro fair trade, Společenstvím Romů na Moravě a Dobrovolnickým centrem 67.

Více informací poskytnou:

Peter Tkáč z Nesehnutí | 736 704 785 | peter(@)nesehnuti.cz
Silvie Jasičová z Amnesty International Brno |777 666 083| silwik(@)volny.cz
Magda Kucharičová z Ligy lidských práv, tel. 725 25 88 71, mkucharicova(@)llp.cz

Tipy pro fotografy a kameramany:

sobota 3.12. | Zahrada – Café Therapy | Údolní 37 | 17:00
Vernisáž výstavy MOMENTY ROKU 2011 a slavnostní vyhlášení nejlepší lidskoprávní diplomky
středa 7.12. | FSS MU | Joštova 10 | 11:00
Maraton psaní dopisů
pátek 9.12. | NaZemi | Kounicova 42 | 18:00
Interaktivní dílna: Šaty dělají člověka… A kdo dělá ty šaty?
Sobota 10.12 | Sál Břetislava Bakaly | 14.00
Vyhlášení výsledků výtvarné soutěže a dražby

Další informace:

NESEHNUTÍ: Jako sociálně-ekologická nevládní organizace pracujeme na základě přesvědčení, že ekologické a sociální problémy mají společné příčiny a důsledky a s ohledem na to, je potřeba je také řešit. Cílem všech našich aktivit je ukázat, že změna společnosti založená na respektu k lidem, zvířatům i přírodě je možná a musí vycházet především zdola. Proto podporujeme angažované lidi, kteří se zajímají o dění okolo sebe, a kteří považují zodpovědnost za život na naší planetě za nedílnou součást své svobody. Fungujeme nezávisle na stranických a ekonomických zájmech a výhradně nenásilnými prostředky.
Liga lidských práv je nezisková organizace, která hájí spravedlivé a důstojné podmínky pro život v České republice. Naši právníci každý den usnadňují lidem orientaci v džungli paragrafů, vyhrávají soudní spory na straně slabších a dokazují, že právo může sloužit dobrým věcem. Dlouhodobě prosazujeme systémové změny, které pomáhají zlepšit práci zdravotníků, učitelů i policistů.
Místní skupina Amnesty International v Brně funguje od jara roku 1999. Jejími dobrovolníky jsou převážně současní či bývalí studenti brněnských univerzit, ale i další. Po určitou dobu fungovaly v Brně dvě skupiny – „Brněnská skupina“ a „Šestá skupina“. V roce 2006 se obě skupiny spojily. Lidé z brněnské skupiny Amnesty International se v současné době věnují především urgentním akcím na obranu lidských práv, kampani za dodržování lidských práv v Číně, právům žen a vzdělávání k lidským právech. Svých cílů skupina dosahuje pořádáním kulturních akcí, e-mailových peticí, petičních stánků a infostánků, psaním dopisů na obranu obětí porušování lidských práv atd.
Dobrovolnické centrum 67 poskytuje mladým lidem informace o možnostech dobrovolnictví v Brně, ČR i ve světě. Propojuje zájemce o dobrovolnickou práci a organizace, které je shánějí. Mladým lidem mimo jiné nabízí zázemí pro rozvíjení vlastních nápadů a poradenství při hledání zdrojů pro realizaci vlastních projektů.
NaZemi – společnost pro fair trade prosazuje globální rozvojové vzdělávání do škol i mimo ně, zasazuje se o zodpovědnost firem v jejich dodavatelském řetězci a propaguje fair trade jako účinnou podporu chudým pěstitelům a řemeslníkům z rozvojových zemí. Do 1. dubna 2011 existovala pod názvem Společnost pro Fair Trade.