Skip to main content

Oslavy Mezinárodního dne žen nabídnou letos v Brně stand-up comedy, debatu, koncert i program pro děti. Připomenou boj za práva žen i témata a problémy, které řeší současné ženy a dívky.

Už v úterý 5. 3. proběhne od 16:30 v Knihovně Jiřího Mahena program pro děti s názvem Kdo je to ta sufražetka? Děti se dozví, že slovo sufražetka označuje ženy, které před více než sto lety bojovaly za volební právo žen. Seznámí se také s významnými ženami české i světové historie.
 
V pátek 8. 3. se od 14:00 budete moci občerstvit a popovídat si o MDŽ a ženských právech s kolektivem SdruŽeny na jejich infostánku na Náměstí Republiky. Od 17:00 vás potom zvou do bývalého husovického kina Sibiř na veřejnou diskuzi s názvem „Je feminismus pro všechny?“ Účast přislíbili zástupci odborné i laické veřejnosti. Kdo bude mít zájem, může se před diskuzí nebo během ní zapojit také do vyšívacího workshopu. Na následné afterparty vám zahrají brněnské DJky Sheala a Eva Schiff. SdruŽeny jsou neformální brněnský kolektiv feministických aktivistek a aktivistů a kromě oslav MDŽ plánují také podzimní feministickou konferenci na téma „Péče“ v rámci své celoroční informační kampaně #RokPece.

V sobotu 9.3. ve Skautském institutu od 15:00 je na programu přednáška a workshop moderní sebeobrany Nastav si hranice zaměřený na to, jak čelit sexuálnímu obtěžování a útokům. “Na workshopu vysvětlíme, jak rozpoznat ohrožení a jak se v takovém případě správně zachovat. I v oblasti sebeobrany panuje mnoho mýtů,” vysvětluje lektor semináře Pavel Houdek. Pozor, na tuto část programu je třeba se registrovat! Po jeho skončení se můžete přesunout do klubu Music Lab, kde se po odpoledni s vážným tématem sexuálního násilí budou moci diváci a divačky uvolnit díky extremisticky korektnímu genderovému humoru stand-up dua Docentky. To si stanovilo za cíl standupizaci genderového výzkumu a na akci nazvané MDŽ 2019 a zase ten sex! vám od 18,00 osvětlí, jak na sexuální výchovu v rodině, zda sexuální revoluce zastihla i ženy v socialistickém Československu a kdo ve skutečnosti kastruje české muže. O hudební doprovod se postará feministicko ekologické těleso Zelené koule. Jako každý rok bude součástí večerního programu performance studentek Ateliéru tělového designu FAVU, které vede známá česká umělkyně Lenka Klodová.

Na organizaci programu se podílí obor genderová studia z Masarykovy univerzity, nevládní organizace NESEHNUTÍ, G.I.C. Nora, o.p.s. a Sdruženy. Brněnské ženské a genderové organizace chystají společné oslavy MDŽ již od roku 2004, kdy byl svátek navrácen do českého kalendáře jako významný den. „Vnímáme tento svátek jako připomínku boje žen za lidská práva. Zároveň chceme nabídnout kulturní akce tematizující originálním způsobem problémy současných žen,“ vysvětluje jedna z organizátorek Lucie Jarkovská, která vyučuje na Masarykově univerzitě.

Kontakt:
Bližší informace můžete získat u Lucie Jarkovské (email: jarkovsk@gmail.com, tel.: 604932153), nebo Anežky Michnové (Sdruženy 736 785 369)

Informace také zde.

Historie MDŽ
V březnu roku 1857 stávkovaly americké ženy z textilních továren za zlepšení pracovních podmínek. Další stávkou, spojenou s tímto svátkem, byla stávka švadlen v New Yourku v roce 1908. Ženy požadovaly zkrácení pracovní doby, lepší platy, hlasovací právo a ukončení zaměstnávání dětí. Ještě téhož roku, v květnu 1908, rozhodla Socialistická strana USA, že Národní den žen připadne na poslední únorovou neděli. O dva roky později navrhla Němka Clara Zetkinová na konferenci socialistických organizací v Kodani zavedení Mezinárodního dne žen jako připomínky demonstrací švadlen v USA. V roce 1911 se poprvé slavil MDŽ v Rakousku, Dánsku, Německu a Švýcarsku. Ženy s podporou mužů požadovaly na rozsáhlých demonstracích volební právo a konec diskriminace v zaměstnání. Ruské ženy si MDŽ poprvé připomněly v roce 1913. V následujícím roce se po celém světě konaly v období kolem 8. března demonstrace proti válce. V únoru 1917 v Petrohradě vyšly ženy do ulic pod heslem „chléb a mír“. Týden poté byl ruský car donucen abdikovat a prozatímní vláda schválila i volební právo žen. Demonstrace se konala 23. února , což připadá na 8. března kalendáře gregoriánského.
V roce 1960 se v rámci oslav 50. výročí MDŽ setkalo na konferenci v Kodani 729 delegátek ze 73 zemí a přijaly deklaraci o podpoře politických, ekonomických a sociálních práv žen. OSN oficiálně uznala MDŽ v roce 1975. V důsledku toho jej následně přijaly mnohé národní vlády. 8. březen je každoročně výrazně připomínán v Evropské unii. MDŽ připomíná ve svých pamětech třeba i Madelaine Albrigtová.