Skip to main content

Oslavy Mezinárodního dne žen budou letos v Brně probíhat tři dny a nabídnou koncerty známých zpěvaček, dětské divadlo, veřejnou debatu na téma sexismus v propagaci vysokých škol i autorský feministický kabaret. Letošní oslavy nesou podtitul „Matky-dcery-zrcadla-dialogy“ a jsou mj. věnovány také mezigeneračnímu dialogu.
Nabídka akcí je letos skutečně široká, na své by si měly přijít milovnice populární i alternativní hudby, ctitelky divadla, kabaretu či lesbické poesie. V sobotu 7. 3. 2015 zahájí oslavy MDŽ čtení poezie méně známých lesbických autorek v brněnské kavárně Praha. V neděli 8. 3. 2015 je připraven odpolední a večerní program vhodný pro celou rodinu. V Kulturním Centru Líšeň – Dělňák si děti mohou užít pohádku Anička Růžička a Tonko Modřinka, kterou přijede z Banské Bystrice zahrát známé loutkové Divadlo Na Rázcestí. Následovat bude vernisáž výstavy Žena mozaika složené z fotografií, které vznikly v kurzu kreativního psaní a fotografie pro ženy na rodičovské dovolené, a koncert dua Báry a Léni, hudebnic ze známé skupiny Yellow Sisters, které nyní vystupují s projektem Materska.com. Mezi jednotlivými akcemi je možné se zapojit do doprovodného programu – výtvarných workshopů, cvičení s dulou Petrou Sušickou a dalších.
V pondělí 9.3. 2015  se odehraje debata na Fakultě sociálních studií, kterou ve spolupráci s oborem genderová studia chystá Národní kontaktní centrum Ženy a věda. Debatovat se bude o sexismu v propagaci vysokoškolského studia a na akci se promítnou také sexistické reklamní spoty některých vysokých škol. V pondělí večer je v Kabinetu Múz připraven feministický kabaret FEMFEM, který nevybíravě a s humorem otevře témata jako ženy v politice, sexuální výchova, sexismus ve vědě či genderové stereotypy v pohádkách. O hudební doprovod se postará folklorní pěvecké těleso Kundinky a známá brněnská alternativní zpěvačka MUCHA, která v druhé části večera vystoupí se svou kapelou. Jako každý rok budou divadelnímu představení předcházet performance studentek Ateliéru tělového designu FAVU, které vede známá česká umělkyně Lenka Klodová.
Letošní brněnské oslavy MDŽ nesou podtitul „matky – dcery – zrcadla – dialogy“. „Program letošního ročníku jsme záměrně zacílily na co nejširší okruh žen, proto jsme do něj zahrnuly i program odkazující ke queer aktivismu a kulturní aktivity zaměřené na matky s dětmi. Rády bychom akcentovaly nejen mezigenerační dialog a téma „býti dcerou“, „býti matkou“, ale také skutečnost, že genderové modely a stereotypy se často dědí v rámci rodiny a je možné je pozitivně transformovat pro generaci našich dcer a synů,“ dodává dramaturgyně Anna Saavedra, jedna z organizátorek akce.
 
Na organizaci programu se podílí obor genderová studia z Masarykovy univerzity, Kulturní centrum Líšeň, nevládní organizace NESEHNUTÍ, G.I.C. Nora, o.p.s. a Spolu Out. Akce jsou součástí projektu Dejme (žen)nám šanci České ženské lobby financovaného z Norských fondů. Brněnské ženské a genderové organizace chystají oslavy MDŽ již od roku 2004, kdy byl svátek navrácen do českého kalendáře jako významný den. „Vnímáme tento svátek jako připomínku boje žen za lidská práva. Zároveň chceme nabídnout kulturní akce tematizující originálním způsobem problémy současných žen,“ vysvětluje jedna z organizátorek Lucie Jarkovská, která vyučuje genderová studia na Masarykově univerzitě. Jarkovská je také spoluautorkou kabaretu FEMFEM.
 
Kontakt:
Bližší informace můžete získat u Lucie Jarkovské (email: jarkovsk@gmail.com, nebo Anny Saavedry (email: saavedra@volny.cz).
Informace také na https://www.facebook.com/mdzvbrne
 
Historie MDŽ
V březnu roku 1857 stávkovaly americké ženy z textilních továren za zlepšení pracovních podmínek. Další stávkou, spojenou s tímto svátkem, byla stávka švadlen v New Yourku v roce 1908. Ženy požadovaly zkrácení pracovní doby, lepší platy, hlasovací právo a ukončení zaměstnávání dětí. Ještě téhož roku, v květnu 1908, rozhodla Socialistická strana USA, že Národní den žen připadne na poslední únorovou neděli. O dva roky později navrhla Němka Clara Zetkinová na konferenci socialistických organizací v Kodani zavedení Mezinárodního dne žen jako připomínky demonstrací švadlen v USA. V roce 1911 se poprvé slavil MDŽ v Rakousku, Dánsku, Německu a Švýcarsku. Ženy s podporou mužů požadovaly na rozsáhlých demonstracích volební právo a konec diskriminace v zaměstnání. Ruské ženy si MDŽ poprvé připomněly v roce 1913. V následujícím roce se po celém světě konaly v období kolem 8. března demonstrace proti válce. V únoru 1917 v Petrohradě vyšly ženy do ulic pod heslem „chléb a mír“. Týden poté byl ruský car donucen abdikovat a prozatímní vláda schválila i volební právo žen. Demonstrace se konala 23. února , což připadá na 8. března kalendáře gregoriánského.
V roce 1960 se v rámci oslav 50. výročí MDŽ setkalo na konferenci v Kodani 729 delegátek ze 73 zemí a přijaly deklaraci o podpoře politických, ekonomických a sociálních práv žen. OSN oficiálně uznala MDŽ v roce 1975. V důsledku toho jej následně přijaly mnohé národní vlády. 8. březen je každoročně výrazně připomínán v Evropské unii. MDŽ připomíná ve svých pamětech třeba i Madelaine Albrigtová.
 
———————————
PODROBNÝ PROGRAM:
 
SOBOTA 7.3. Kavárna Praha (Husova 18a)
18:00 Ženy ženám aneb „Láska je přece rodu ženského“.komponované čtení básní málo známých lesbických básnířek (připravuje Sylva Ficová a Alžběta Možíšová)
NEDĚLE 8.3. KC Líšeň – Dělňák (Klajdovská 28)
—————————————————————–
16:00 Bábkové divadlo na Rázcestí: ANIČKA RUŽIČKA A TONKO MODRINKA (vstupné 60,-)
Příběh dvou sourozenců, nezbedné Aničky a plachého Tonka, kteří jsou úplně jiní, než si představovali jejich rodiče a jak se z Aničky stala faganička a z Tonka babec. Genderová pohádka pro nejmenší.
18:00 ŽENA MOZAIKA
Výstava z kurzu kreativního psaní a fotografie pro ženy na rodičovské dovolené.
19:00 MATEŘSKÁ.COM (vstupné 130/150/170,- děti do 12 let zdarma)
Koncert dua členek skupiny Yellow sisters
Doprovodný program:
Cvičení pánevního dna, cvičí: Petra Sušická (14:30 maminky po porodu, 15:45 ženy středního věku, 17:00 seniorky)
od 16:00 výtvarné workshopy pro děti i dospělé, vizážistka, antivizážistka a mnoho dalšího.
Předprodeje: TIC, Dům pánů z Lipé, Indies, Vobchůdek Kudrna, Kotlanka
Online vstupenky: MePass, SMSTicket
PONDĚLÍ 9.3. FSS a Kabinet Múz
—————————————————————–
15:15 – 16:45 na FSS MU (Joštova 10, P51)
POHLEDNÉ STUDENTKY VÍTÁNY
Debata o sexismu v propagaci vysokých škol
19:00 Kabinet Múz (Sukova 4)
Kabaret FEMFEM + pěvecké folklorní těleso Kundinky – Koncert MUCHY (vstupné 120,- pro studující 100,-)
scénář: Lucie Jarkovská, Anna Saavedra
režie: Vítězslav Větrovec
účinkují: Natálie Pelcová, Tereza Slámová, Monika Okurková, Michaela Mikulová, Adam Steinbauer
Performance studentek Ateliéru tělového designu FAVU.