Skip to main content

NESEHNUTÍ organizuje návštěvu aktivistek dokumentujících válečné zločiny

Tři ukrajinské ochránkyně lidských práv Mariia Sulialina, Daryna Pidhorna a Yuliya Sporysh navštíví od 18. do 21. října Prahu. Ve čtvrtek 20. října vystoupí se svým projevem na veřejném slyšení v Poslanecké sněmovně. Součástí slyšení bude také tiskový briefing. Kromě toho se trojice žen setká s političkami*ky, zástupkyněmi*ci nejrůznějších institucí a promluví také s novinářkami*i.

Občanské aktivistky, které NESEHNUTÍ pozvalo do České republiky, zastupují tři organizace věnující se dokumentaci válečných zločinů a porušování lidských práv v důsledku invaze vojsk Ruské federace do Ukrajiny, nebo poskytování pomoci přeživším sexuálního násilí ze strany ruských vojáků. Organizace se také zabývají otázkou páchání genocidy nebo monitorují situaci na dočasně okupovaných územích.

Kromě možnosti účastnit se veřejného slyšení v Poslanecké sněmovně, jehož pozvánku najdete v příloze mailu, nabízíme také příležitost se s obránkyněmi lidských práv setkat individuálně, například za účelem rozhovoru,” uvádí koordinátor mediálních aktivit NESEHNUTÍ Marek Hadrbolec.

Občanskou společnost v Ukrajině NESEHNUTÍ podporuje od roku 2014. Od prvních dnů invaze pomáhá organizace ukrajinským aktivistkám*ům, nezávislým médiím nebo občanským iniciativám, které asistují lidem na útěku nebo přímo na místě poskytují humanitární pomoc. „Našim partnerským organizacím v Ukrajině dodáváme nejrůznější materiální potřeby a zorganizovali jsme také několik evakuací zejména žen a dětí z ohroženého etnika Krymských Tatarek do Česka. Dále podporujeme trojici ukrajinských organizací, které pomáhají přeživším sexuálního násilí páchaného ruskými vojsky,” vyjmenovává člen NESEHNUTÍ Martin Hyťha. Jednou z těchto iniciativ je právě organizace Divchata, s jejíž ředitelkou Yuliyou Sporysh se bude možné v Praze setkat.

„V případě, že budete mít o individuální setkání s ochránkyněmi lidských práv zájem, spojte se prosím se mnou nebo kolegou Martinem Hyťhou, který návštěvu organizuje. Připomínáme také, že na briefing po slyšení v poslanecké sněmovně je nutné se předem registrovat,” dodává Hadrbolec.

Kontakt
Martin Hyťha, člen programu Cesta iniciativy NESEHNUTÍ
martin@nesehnuti.cz, +420 606 104 784

Marek Hadrbolec, koordinátor mediální komunikace NESEHNUTÍ
marekh@nesehnuti.cz, +420 777 524 944


Činnost NESEHNUTÍ je podpořena v rámci projektu “Towards an open, fair and sustainable Europe in the world – Third Trio EU Presidency Project”, který je financován Evropskou unií a realizován platformou CONCORD Sweden, národní platformou francouzských NNO pro mezinárodní solidaritu (Coordination SUD), Českým fórem pro rozvojovou spolupráci (FoRS) a Evropskou konfederací NNO pro humanitární pomoc a rozvoj (CONCORD). Obsah akce nevyjadřuje stanoviska donora a nezakládá zodpovědnost z jeho strany.

version-web-EUPP_SecondTrio_Logo-2021-transparent-4
CS-Spolufinancovano-Evropskou-unii_POS
logo-FORS-cz_en_web_2017