Skip to main content

Ve dnech 9. – 11. května 2001 se na brněnském výstavišti uskuteční 6. ročník zbrojařského veletrhu IDET. Stejně jako v minulých letech, i letos se zde budou prezentovat a své zbraně prodávat firmy, které se prokazatelně podílejí na porušování lidských práv. Nesouhlas s touto skutečností vyjádří Nezávislé sociálně ekologické hnutí – NESEHNUTÍ sérií protestních akcí. Ty budou zahrnovat jak veřejné diskusní fórum v Moravském zemském muzeu, rozdávání veganského jídla zdarma na nám. Svobody, promítání protiválečných dokumentů, tak koncert a pochod proti militarismu.

První aktivitou upozorňující na nesmyslné plýtvání finančními prostředky na zbrojení bude akce ve stylu mezinárodní iniciativy Food Not Bombs (FNB). FNB je skupinou dobrovolníků, která byla založena v roce 1980 v americkém Bostonu a která dnes má více než 200 samostatných skupin po celém světě. Rozdáváním veganského nebo vegetariánského jídla vystupuje proti ničení Země, proti válkám a zbrojení, sociální nespravedlnosti, chudobě a za práva zvířat. Rozdávat jídlo budeme společně se zástupci bratislavské skupiny Jedlo namiesto zbraní, která během své roční čínnosti rozdala více než 10 000 porcí. „Dokud si společnost neuvědomí, že důležitejší než nesmyslné zbrojení je pomoc chudým, jsou takovéto akce nezbytné“ říká organizátor Dušan Rosenbaum.

Večer 9. května se uskuteční od 17:30 na Fakultě sociálních studií MU projekce protiválečných dokumentárních snímků, které vypovídají o utrpení obyčejných lidí ve válce. Po promítnutí filmů bude následovat diskuse s Angelinou Nadou Radevic ze Sigurna ženska kuća z Černé Hory a Marií Kirjakovskou z Union of Womens´Organizations of Macedonia (UWOM) z Makedonie.

Ve čtvrtek 10. května se uskuteční v Moravském zemském muzeu Diskusní fórum na téma „Militarismus a válka v současném světě“. Účast na diskusním fóru přislíbili např. Sauro Scarpelli (pracovník londýnského ústředí Amnesty International, koordinátor kampaně AI proti zneužívání vojenské, bezpečnostní a policejní techniky), Neil Corney (pracovník Nadace Omega zabývající se prevencí obchodu se zbraněmi), Jan Keller (profesor sociologie), Angelina Nada Radevic (představitelka azylových domů pro ženy Sigurna ženska kuća z Černé Hory) a Marija Kirjakovska z UWOM. „Diskutující dokumentují negativní dopady militarismu a obchodních praktik zbrojařských společností na lidská práva“ dodává organizátorka diskusního fóra Andrea Rezková.

V poslední den (11. 5.) konání veletrhu zbraní proběhne od 15:00 před hlavní branou brněnského výstaviště demonstrace proti militarismu. Její součástí bude happening poukazující na kruté praktiky spojené s užitím mučících (tzv. donucovacích) prostředků vyráběných firmami vystavujícími na letošním IDETu. V přednesených projevech zazní exkluzivní informace o nekalých praktikách zbrojařských koncernů (jak zahraničních tak českých), které se při své honbě za ziskem neštítí dodávat zbraně totalitním a diktátorským režimům, porušovat mezinárodní úmluvy a embarga či vydělávat na krvavých ozbrojených konfliktech. „Je vrcholem bezohlednosti, pokud české zbrojovky se souhlasem české vlády vydělávají na vyzbrojování obou stran válečného konfliktu, jak se to stalo např. se zbraněmi prodanými na Srí Lanku“ uvedl koordinátor antimilitaristické kampaně NESEHNUTÍ Pavel Alexa. Protesty budou ve stejný den zakončeny dvěma hudebními vystoupeními, a to koncertem známého pražského písničkáře Jana Buriana a jeho kolegy Jan Amose v kavárně Podobrazy na nádvoří Místodržitelského paláce od 19:00 a taneční párty v Klubu Záhrada od 20:00.