Skip to main content

Vedení města nekomunikuje s veřejností o třetím veřejném projednání ÚP

Tisková zpráva NESEHNUTÍ ze 17. 10. 2021

Územní plán je zásadní dokument ovlivňující život všech Brňanů a Brňanek. I přes to ale vedení města veřejnost dostatečně neinformuje o dalších krocích, které v tvorbě plánu město čekají. Šestého prosince má proběhnout třetí veřejné projednání územního plánu. O tom, že se projednání uskuteční, město zatím oficiálně neinformovalo nejen veřejnost a její zástupce*kyně, ale ani samosprávy městských částí, kterých se nový územní plán výrazně týká. NESEHNUTÍ termín projednání potvrdil až radní Filip Chvátal poté, co byl na schůzce se zástupci*kyněmi organizace s touto informací konfrontován. 

Zatímco v případě prvního a druhého veřejného projednání územního plánu byly termíny známé dlouho dopředu, nyní vedení města necelé dva měsíce před projednáním nevydalo žádné oficiální oznámení. Brňané a Brňanky tak nejen, že neznají datum třetího veřejného projednání, neměli zatím ani možnost se dozvědět, že vůbec proběhne.

„Dosud jediným náznakem, že se třetí projednání uskuteční, byla zběžná zmínka primátorky v Brněnském metropolitanu. To, že veřejnost o veřejném projednání, ke kterému dojde na začátku prosince, doposud neví, ukazuje, že město nehodlá jejímu hlasu naslouchat. Vypadá to, že třetí projednání má být pouze formalitou, díky které si brněnská radnice odškrtne povinnost umožnit veřejnosti participaci na utváření budoucnosti města,“ míní Barbora Kosinová z NESEHNUTÍ.

Třetí veřejné projednání přitom představuje pro Brňany a Brňanky jednu z posledních možností, jak se o přívětivější územní plán zasadit. Město ale se zveřejněním informací vyčkává na poslední chvíli, a brání se tím, že termín dosud neoznámilo, protože na plánu pracuje. „Participace veřejnosti může být participací jen tehdy, pokud je s občany včas komunikována. Když jsou včas zveřejněny podklady a datum, kdy se k dané věci občané mohou vyjadřovat. V opačném případě se jedná pouze o alibi radnice,“ uvádí jedna ze zástupkyň brněnské veřejnosti Jasna Flamiková.

Krátké období mezi oznámením o třetím kole veřejného projednání a událostí samotnou je problematické i pro zástupce samospráv brněnských městských částí, které budoucí podoba nového plánu výrazně ovlivní. I ony podle informací NESEHNUTÍ stále čekají na oficiální informace o tom, jak bude třetí veřejné projednání probíhat.

Postup radnice neschvalují ani někteří zastupitelé brněnských městských částí. Územní plán je důležitý, a důležité věci potřebují čas. Nic Brnu nebrání dát svým obyvatelům více času, než je zákonné minimum. Věřím, že poslední, co rodiny s malými dětmi v předvánočním časovém presu stíhají řešit, je nějaký územní plán. Politici a úředníci na KAMu a magistrátu si musí uvědomit, že ostatní Brňáci se o plán zajímají ve svém volnu, zatímco oni ve své pracovní době.“ Míní zastupitel MČ Brno-střed a předseda Občanského sdružení Masarykova čtvrť Michal Závodský.

NESEHNUTÍ, se v rámci kampaně UdrŽITELNÉ Brno do procesu vzniku nového brněnského územního plánu dlouhodobě zapojuje. Organizace usiluje o to, aby nový územní plán města zohledňoval klimatické změny stejně jako hlasy brněnských občanů a občanek.

Kontakty:

Marek Hadrbolec, koordinátor mediální komunikace NESEHNUTÍ: marekh@nesehnuti.cz
JUDr. Michal Závodský, zastupitel MČ Brno-střed: judr.zavodsky@gmail.com
Barbora Kosinová, koordinátorka kampaně UdrŽITELNÉ Brno, NESEHNUTÍ: barbora.kosinova@nesehnuti.cz