Skip to main content

Do 29. června 2011 mají lidé možnost připomínkovat takzvanou „územní studii“ na obchodní centrum Aupark, které hodlá investor postavit vedle Zvonařky. Občanská sdružení NESEHNUTÍ a Brnění sepisují ke studii námitky, jimiž se lidé mohou inspirovat. Územní studie obsahuje zásadní nedostatky, navíc ji zpracoval přímo projektant Auparku. Územní studie je nutným předpokladem, aby se investor mohl snažit získat územní a stavební povolení. V územní studii se hodnotí například dopady na obchody v centru města či na dopravu. Studie musí být z toho důvodu zpracována objektivně a nezávisle. Předloženou studii ale vypracovala společnost Arch.Design, která je generálním projektantem Auparku. To její objektivitu vylučuje. Projektant neodevzdá studii, která by byla pro jeho klienta – investora Auparku – nevýhodná.
„Za základní problém pokládáme, že město Brno nepovažuje vůbec za potřebné budoucí podobu Jižního centra projednávat se svými občany. Výstavbu AUPARKu pokládá primátor za hotovou věc, aniž by byla známá a s veřejností projednání koncepce celého Jižního centra,“ říká Matěj Hollan z občanského sdružení Brnění.
„Územní studie na AUPARk je očividně psána na objednávku investora. Problémy bagatelizuje a celý záměr představuje v nejlepším možném světle,“ komentuje studii Hollan. „Dle našeho názoru klame studie veřejnost i magistrát, když udává, že v obchodním centru bude „jen“ 14.000 m2 obchodů. Až 45 % plochy přitom tvoří formálně sklady, což by bylo ale velmi neekonomické. Ve skutečnosti to budou obchody,“ tvrdí.
Hana Chalupská z Nesehnutí poznamenává: „Ve studii se píše, že když vedle Zvonařky vznikne nákupní centrum, tak to uspokojí poptávku lidí v centru města, kde je obchodů nedostatek. Studie se pokouší tvrdit, že území vedle Zvonařky patří do historického centra. Přitom je to právě naopak. Radnice má studii, v které Masarykova univerzita jasně ukázala, že malé obchody se zbožím denní spotřeby mizí hlavně z centra. Aupark by historickému centru zasadil poslední ránu.“
„Nesehnutí dlouhodobě prosazuje, aby územní plán dal jasná pravidla pro umisťování hypermarketů. Stávající územní plán dovoluje postavit hypermarket kdekoliv. Petici za regulaci hypermarketů už podepsalo přes 4500 lidí. Regulaci poptávají maloobchodní sítě typu Brněnky i osoby s horší mobilitou, polovina městských částí přišla o obchůdky a lidé to tak mají pro zboží denní spotřeby daleko“ připomíná Chalupská
Matěj Hollan osvětluje korupční prostředí, jež kolem vzniku studie panuje: „Magistrát města Brna, přesněji Odbor územního plánovaní a rozvoje, OUPR, zkoušel prosadit územní studii na Aupark už vloni. Tenkrát však postupoval podle starého, tedy neplatného stavebního zákona. Krajský úřad postup OUPRu zrušil. OUPR následně oslovil v poptávkovém řízení tři firmy. Oslovil i Arch.Design, který je generálním projektantem Auparku. Arch.Design pochopitelně předložil nejnižší cenu, zakázku dostal a vypracoval „správnou“ studii, která vyhovuje investorovi.“
„Stavební zákon říká, že pokud se dělá studie kvůli přání investora, což je tento případ, může město nechat zpracovat studii na náklady investora. Město toho však nevyužilo a z našich peněz darovalo Arch.Designu skoro sto tisíc. Nejen v době šetření je tento postup velmi nestandardní,“ uzavírá Hollan.

Kontakty:
Hana Chalupská, hana.chalupska@gmail.com, 731181990
Matěj Hollan, hollan.matej@gmail.com, 774956148

Odkazy:
Územní studie ke stažení.
Připomínky Brnění a NESEHNUTÍ.