Tisková zpráva NESEHNUTÍ ze dne 24. května 2018
O víkendu 18. – 19. května proběhl v brněnském Impact Hubu BarCamp NESEHNUTÍ s podtitulem Změna začíná spolu. Na čtyřicet přednášejících z České republiky, Slovenska, Rakouska, Německa, Maďarska, Arménie a Gruzie v paralelních přednáškách a workshopech představilo témata budování komunit a zkvalitňování veřejného prostoru. Celkem BarCamp přilákal bezmála 200 účastníků a účastnic.
V pátek bylo možné si vyslechnout například českého architekta Ondřeje Chybíka, který na několika projektech ze svého studia ukazoval, jak lze zkvalitnit veřejný prostor. Živou diskuzi svou přednáškou na téma práv zvířat vyvolal také Martin Balluch, aktivista za práva zvířat a autor několika úspěšných kampaní. V sobotu o solidární ekonomice a budování komunit mluvila Maria Servetnyk, koordinátorka projektů v berlínském Trial&Error, což je místo k výměně oblečení, knih i znalostí. Z Augsburgu dorazily Sibil a Susa Sattler z komunitního centra Grand Hotel Cosmopolis, které je zároveň hotelem, kavárnou i bezpečným útočištěm pro nově příchozí do Německa.
Workshopy se věnovaly praktickým návodům v oblasti komunikace v konfliktních situacích a vedení sociálního podniku, ale také reflektovaly významná témata NESEHNUTÍ, jako je například nehierarchický způsob řízení nebo genderové stereotypy.
Kromě přednášek a workshopů na závěr proběhlo i promítání dokumentu z dílny publicistického projektu VOXPOT „Život v radikálních komunitách“, který nahlíží do života bosenských muslimů. Páteční den pak zakončil křest knihy „Zmena sa začína spolu: ako utvárať a posilňovať komunitu“ o budování komunit, včetně příkladů z praxe.
Susa Sattler hodnotila akci nadšeně: „Děkujeme NESEHNUTÍ za pozvání a organizátorům za vřelé přijetí i skvělou organizaci celé akce. Máme radost, že jsme spolu se Sibil mohly účastnit a diskutovat o našem komunitním hotelu, i o aktivismu jako takovém.“
„BarCamp byl přehlídkou toho, jak lze nahlížet na veřejný prostor trochu jinak. Snažili jsme se představit ty nejlepší příklady ze svého okolí i ze zahraničí a myslím si, že se nám podařilo vytvořit zajímavý mix témat i osobností, ve kterém si mohli všichni najít to své. Nyní dáváme dohromady záznamy a zanedlouho je zveřejníme na našich stránkách, aby byly prezentace dostupné všem,“ dodává hlavní koordinátorka Mariana Zbořilová z NESEHNUTÍ.
Kontakt:
Mariana Zbořilová, NESEHNUTÍ, mariana@nesehnuti.cz
Odkazy:
V Česku je mnoho jídelen, které se snaží vařit zdravě, kvalitně a chutně. Stávající legislativa jim to ale spíše komplikuje, než aby pomáhala. Povinný spotřební koš, který je součástí vyhlášky 107/2005 Sb., o školním stravování, stanovující množství některých potravin ve školní stravě, vznikl už v roce 1993.
Je nutné modernizovat vyhlášku o školním stravování, zrušit zastaralý spotřební koš a nahradit ho regulací, která umožní jídelnám flexibilitu v sestavování jídelníčku a zároveň zajistí zdravou a pestrou stravu dostupnou všem.
Školní stravování potřebuje investici – do platů personálu, do technologií, do lepšího systému. Jen kvalifikovaný a motivovaný personál v moderně vybavené kuchyni může dětem zajistit pestřejší a zdravější stravu. Jde ale o investici, která se mnohonásobně vrátí na budoucí zdravé populaci.
“Neexistuje systém povinného celoživotního vzdělávání personálu školních jídelen, který by zvyšoval jejich nutriční gramotnost a dovednosti v rámci kulinářských technik (a využívání moderních varných technologií, případně zbožíznalství.)” Máme to na talíři a není nám to jedno