Skip to main content

Kampaň Prostor pro spor představí sérii veřejných akcí na téma polarizace

Tisková zpráva NESEHNUTÍ z 6. 11. 2023 

Zkoumat spolu se širokou veřejností dopady společenské polarizace na vnímání lidských práv, takový je cíl právě zahájené kampaně Prostor pro spor, ve které NESEHNUTÍ spolupracuje s Ústavem politologie FF UK. Sérii brněnských akcí odstartovala umělecká instalace ve veřejném prostoru Deka na černý den. Připraveny jsou debaty s odborníky a odbornicemi na aktuální polarizační témata. 

Autorkou intervence Deka na černý den je umělkyně Julie Jonas, která s nadhledem tematizuje zkušenost příchozích do České republiky. S její dočasnou instalací se mohli lidé na konci října setkat na brněnském Náměstí 28. října. 

Kampaň bude pokračovat veřejnou debatou Jak (ne)mluvit o genderu se socioložkou Evou Svatoňovou a publicistkou Majou Vusilovič. Téma NESEHNUTÍ otevře 20. listopadu na sklepní scéně Centra experimentálního divadla v Brně. 

O den později, 21. listopadu se na souběhu ulic Příční a Francouzské uskuteční happening nazvaný Vykopat sekyru, jehož cílem je poukázat na skutečnost, že kulturní války a politický důraz na identity rozděluje společnost, a především odvádí pozornost od základních rovin společenských problémů, jako je například špatná ekonomická situace. Na happeningu NESEHNUTÍ spolupracuje s feministickým kolektivem RFK. 

Polarizace je celospolečenský problém a proto je nutné se smysluplně a bez předsudků bavit o tématech, která společnost rozdělují. Je třeba pojmenovávat problémy a hledat jejich skutečné příčiny. Jen tak se přiblížíme zdánlivě nedosažitelnému řešení sporů, se kterými se setkáváme v politice nebo v online prostředí,” přibližuje za NESEHNUTÍ Marek Hadrbolec. 

Série akcí bude pokračovat 12. prosince debatou Jak (ne)mluvit o rasismu s novinářkou Alicou Herákovou a akademikem Václavem Walachem. Na diskuzi naváže promítání pořadů Tuke TV, které připravuje herec, scénárista a režisér Robert Poupátko. Termín pro uskutečnění zatím hledá další ze série debat Jak (ne)mluvit o Islámu s Fatimou Rahimi, Zuzanou Rendek a Zorou Hesovou. 

Vstup na všechny akce spojené s kampaní Prostor pro spor je zdarma a otevřený všem. Debaty probíhají v češtině, performativní akce nemají jazykovou bariéru. 


Projekt Prostor pro spor (dříve Olipol) je společný projekt Ústavu politologie FF UK a Nesehnutí. Zkoumá kulturalizaci politiky a dopady společenské polarizace na měnící pojetí lidských práv. V rámci projektu vyšla volně dostupná vzdělávací metodika na téma polarizace. Série performativních událostí a přednášek vzniká ve spolupráci s produkční a dramaturgickou platformou Terén, třetí scénou Centra experimentálního divadla v Brně. 

Kontakt: 

Marek Hadrbolec, koordinátor mediální komunikace NESEHNUTÍ +420 777 524 944, marekh@nesehnuti.cz