Skip to main content

Tisková zpráva NESEHNUTÍ ze dne 15. 5. 2015
Ve dnech 15. – 17. května se v Brně koná pravidelné zasedání Evropské sítě proti obchodu se zbraněmi (European Network Against Arms Trade – ENAAT). Síť sdružuje evropské mírové a lidskoprávní organizace, které se zabývají kontrolou vývozu zbraní a vystupují proti obchodu se zbraněmi. Setkání se po jedenácti letech opět uskuteční v České republice. Organizátorem je NESEHNUTÍ, které se monitoringem vývozu českých zbraní zabývá již od konce devadesátých let.
Světový obchod se zbraněmi a náklady na zbrojení neustále rostou. Mezi největší vývozce zbraní přitom patří i demokratické západní země, zatímco jejich příjemci jsou často represivní režimy [1]. Kampaně členů ENAAT se zaměřují na to, aby evropské zbraně nekončily v rukou diktátorů, v konfliktních oblastech nebo tam, kde dochází k potlačování lidských práv. Tento problém se týká i zbraní z České republiky. Podle posledních veřejně dostupných dat z roku 2013 jsou mezi dvanácti největšími odběrateli českých zbraní také země jako Egypt, Saudská Arábie, Alžírsko či Spojené arabské emiráty [2]. Minulý rok vyvezla Česká zbrojovka 29 000 pistolí do juntou ovládaného Egypta [3]. V roce 2014 navíc vývoz zbraní z České republiky meziročně stoupl o padesát pět procent [4].
„Statistiky vývozu zbraní stoupají, ale nikdo už neřeší, kde naše zbraně končí. Česká republika díky tomu může i nadále vyzbrojovat diktátory a podporovat tak represivní režimy i porušování lidských práv,“ upozorňuje Peter Tkáč z NESEHNUTÍ na stinnou stránku obchodu se zbraněmi.
Setkání ENAAT se zúčastní čtrnáct organizací převážně ze západní Evropy, ale i z Jižní Koreje nebo Arménie. Své zastoupení bude mít i britská organizace Campaign Against Arms Trade, která v roce 2012 získala ocenění Right Livehood Award. Další přítomná organizace Swedish Peace and Arbitration Society je jednou z nejstarších mírových organizací na světě a také laureátem Nobelovy ceny za mír.
Setkání ENAAT bude zahájeno veřejnou besedou „Arming for Peace?“ v pátek 15. května od 18:00 v kavárně Praha v Brně [5], na níž budou zástupci a zástupkyně ENAAT diskutovat s veřejností o zvyšování výdajů na zbrojení a rizicích tohoto trendu pro mírový vývoj ve světě. O víkendu poté proběhne uzavřené zasedání, během kterého budou členové sítě probírat situaci ve svých zemích a hovořit o dopadu vývozu zbraní na konfliktní oblasti.
Na setkání ENAAT v následujícím týdnu naváže NESEHNUTÍ aktivitami zaměřenými proti zbrojařskému veletrhu IDET, který se bude konat na brněnském výstavišti.
 
Kontakt:
Peter Tkáč, peter@nesehnuti.cz
 
Poznámky:
European Network Against Arms Trade (ENAAT) sdružuje skupiny a jednotlivce, kteří v obchodu se zbraněmi vidí hrozbu pro mír, bezpečnost a rozvoj. Aktivity jednotlivých iniciativ se zaměřují na kampaně směřující ke striktnější kontrole exportu vojenského materiálu a ke snižování financování obchodu ze zbraněmi z veřejných prostředků.
ENAAT se zúčastní tyto organizace:
Austrian Helsinki Association – Rakousko
Campaign Against Arms Trade – Velká Británie
Centre Delás for Peace Studies – Španělsko
Committee of 100 in Finland – Finsko
Die Bundeskoordination Internationalismus – Německo
Gruppe für eine Schweiz ohne Arme – Švýcarsko
Helsinki Citizens‘ Assembly – Vanadzor – Arménie
Inštitút ľudských práv – Slovensko
Ires Toscana – Itálie
NESEHNUTÍ – Česká republika
Stop Wapenhandel – Nizozemí
Swedish Peace and Arbitration Society – Švédsko
War Resistance International – mezinárodní
World Without War – Jižní Korea
 
Odkazy:
[1] http://zbrane.nesehnuti.cz/index.php/sipri-trendy-v-mezinarodnim-obchodu-se-zbranemi-za-rok-2014/
[2] http://zbrane.nesehnuti.cz/index.php/vyvoz-zbrani-z-cr-v-roce-2013-presahl-7-mld-korun-velka-cast-z-nich-podporila-rezimy-poslapavajici-lidska-prava/
[3] http://zpravy.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/cesi-dodaji-egyptske-policii-desitky-tisic-pistoli-1061249
[4] http://archiv.ihned.cz/c1-64007160-ceske-zbrane-jsou-stale-zadanejsi-export-rekordne-narostl
[5] http://zbrane.nesehnuti.cz/index.php/pozvanka-na-besedu-zbrojeni-pro-mir/
 
Více informací:
http://www.enaat.org/
http://zbrane.nesehnuti.cz/