Skip to main content

Na advokační cestě do České republiky, kterou v dubnu 2023 zorganizovalo NESEHNUTÍ, se Anastasia Hriško setkala jak s českými politiky*čkami tak s novinářstvem. Na Ukrajinu se vracela nejen s konkrétními výsledky setkání, ale také s přísliby další spolupráce.


Říká se, že slona je třeba „jíst“ po částech – rozdělit si velký cíl na menší a postupně jich dosáhnout. Celý svět už více než rok mluví o hrůzách, které Rusko páchá na Ukrajině. Každý den probíhají na různých úrovních diplomatická jednání a tisíce dobrovolníků usilovně pomáhají uprchlíkům, vysídleným lidem i ukrajinské armádě. Obrovský kus práce jsme odvedli i my – nadace Union.

Jsem velmi vděčná našim partnerům z NESEHNUTÍ, že běhelm války podpořili naše iniciativy a zorganizovali advokační cestu do Prahy. Během setkání se senátory, poslanci, zástupci ministerstva zahraničí, novináři a dalšími aktivními lidmi jsem měla příležitost zprostředkovat problémy, se kterými se Chersonská oblast po deokupaci potýká a také hledat řešení pro to, co bude se zbytkem regionu, až se stane opět svobodným.

V České republice je pro dění na Ukrajině cítit hluboké pochopení, a to i na všech úrovních státní správy. Existuje tu touha pomoci Chersonské oblasi. Pevně věřím, že hlavního cíle – vítězství nad ruskými agresory – bude společnými silami brzy dosaženo.


Anastasia Hriško je výkonná ředitelka organizace Union v Chersonu, kde také strávila několik měsíců pod ruskou okupací. Union se od roku 2011 věnuje komunitnímu rozvoji Chersonské oblasti, protikorupčním aktivitám a vzdělávání. S obsazením oblasti invazními vojsky se organizace zaměřila na přímou humanitární pomoc, digitální bezpečí místních, ale také na zprostředkovávání informací z okupovaného Chersonu okolnímu světu.

Během advokační cesty se Anastasia Hriško setkala například s předsedkyní Poslanecké sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou, senátorem Markem Hilšerem, Davidem Stulíkem nebo Europoslankyní Markétou Gregorovou.

Přínosná byla také setkání s novinářstvem, ze kterých vzešlo několik zajímavých článků mapujících život v Chersonské oblasti během okupace nebo budoucí vizi regionu.