Skip to main content

NESEHNUTÍ Vyzývá české politiky*čky k bojkotu LOH v Paříži

Tisková zpráva NESEHNUTÍ z 02. 05. 2024

Navzdory pokračující ruské invazi do Ukrajiny umožnil Mezinárodní olympijský výbor některým ruským sportovcům a sportovkyním start na Letních olympijských hrách 2024. NESEHNUTÍ proto spolu s širokou veřejností vyzývá české politiky a političky k potvrzení solidarity s napadenou zemí a k bojkotu Olympiády v Paříži.

Považujeme za velmi nešťastné, že na jedné z nejsledovanějších sportovní události, jejíž hodnoty jsou výjimečnost, respekt a přátelství, bude mít zastoupení válečný agresor, který napadl sousední zemi a tyto ideály soustavně porušuje,” říká Marek Hadrbolec z NESEHNUTÍ.

Organizace proto českým politikům a političkám adresuje výzvu, aby veřejně deklarovali*y, že se na protest proti povolení startu ruské výpravy, nezúčastní Letních olympijských her v Paříži. Připojit se k výzvě a ukázat tak, že i na mezinárodním sportovním kolbišti Česká republika dál stojí na straně Ukrajiny, mohou lidé podpisem na stránce nepodporim-loh.cz.

Účast politiků a političek dává rozhodnutí Mezinárodního olympijského výboru falešnou legitimitu. Jasně deklarovanou neúčastí je naopak možné dát jednoznačně najevo, že Rusko je válečný agresor a na olympiádu nepatří. A to bez ohledu na to, pod jakou vlajkou nebo označením jeho výprava startuje. Věříme, že naše politická reprezentace dostojí slovům o solidaritě s oběťmi ruské vojenské agrese a potvrdí to tímto hmatatelným krokem,” dodává Hadrbolec.

Ruská reprezentace bude na LOH startovat pod neutrální vlajkou a bez státních symbolů. „Toto rozhodnutí je chabým pokusem zabránit ruskému režimu, aby účast a výsledky své výpravy využil k vlastní propagandě. Sport je v Rusku tak úzce spojený se státním aparátem, že takové oddělení není možné. Absence vlajky nebo hymny nezabrání nedemokratickému režimu využít účast na olympiádě k šíření svého vlivu a posílení pozice na domácím poli.”

Další podmínkou pro start ruských sportovců a sportovkyň je to, že aktivně nepodporovali*y válku v Ukrajině nebo nemají vazbu na vojenské složky. „Účast válečného agresora na olympiádě však nelze omluvit tím, že členové a členky výpravy za válku v Ukrajině nemohou. Nemohou za ní ani ukrajinské civilní oběti nebo miliony lidí, kterým ruská invaze nenávratně změnila životy.”

NESEHNUTÍ proto vyzývá veřejnost, aby podepisovala výzvu a spolu s organizací tak ukázala, že je nepřijatelné, aby se čeští politici a političky zapojili*y do Letních olympijských her 2024, kterých se zúčastní také sportovní reprezentace ruského režimu.

Kontakty:
Marek Hadrbolec, Koordinátor mediální komunikace NESEHNUTÍ
+420 777 524 944, marekh@nesehnuti.cz