Skip to main content

Dnes 13. února 2015, v předvečer svátku sv. Valentýna, se v Brně a rovněž po celém světě bude tančit proti násilí páchanému na ženách. Tato symbolická akce se odehraje pod hlavičkou hnutí One Billion Rising a akce V-Day autorky slavných Vagina monologů Eve Ensler. V Brně se tanec uskuteční od 16:00 na Moravském náměstí před kavárnou Morgal. Tančit se bude na píseň Break the Chain. V České republice se koná tanec proti násilí na ženách pouze v Brně. Kampaň pořádá NESEHNUTÍ, Genderové informační centrum NORA, Amnesty International Brno a Česká ženská lobby.
Tanec je nenásilným prostředkem, jak mohou všichni lidé na světě vyjádřit své odmítnutí násilí na ženách a dívkách. „Kampaň vychází ze statistik, které říkají, že nějakou formu násilí zažije během svého života třetina žen, tedy jedna miliarda žen na celém světě. Akce se snaží na tento problém upozornit a symbolicky spojit lidi po celém světě společně vyjádřeným protestem proti násilí,“ přibližuje význam akce organizátorka Alžběta Možíšová.
Symbolem letošního ročníku budou červené rukavice, které tanečnice a tanečníci budou mít na sobě a na závěr je hodí na znamení boje proti násilí. „Hozená rukavice symbolizuje, že násilí nejenom na ženách je problém, který nechceme a nemůžeme nechat být,“ doplňuje další z organizátorek Petra Havlíková.
Taneční happening nebude jedinou událostí, na kterou se lidé v Brně mohou těšit. Ve stejný den od 18 hodin v kině Art NESEHNUTÍ promítne dokument Miss Representation. Miss Representation přináší nový pohled na zobrazování žen v médiích a jeho vliv na zastoupení žen na vlivných pozicích v USA. „Co by to zemi přineslo, kdyby se prezidentkou stala žena? Myslíte kromě premenstruačního syndromu a změn nálad?“ (citace z filmu). V rozhovorech s významnými ženami z oblasti médií, politiky, vědy a populární kultury (např. bývalou ministryní zahraničních věcí Condoleezzou Rice nebo herečkou Jane Fonda) poukazuje dokument na každodenní realitu zpochybňování schopností žen.
Hnutí „One Billion Rising“ se snaží upozornit na závažnost a rozsah násilí na ženách. Na svátek sv. Valentýna v desítkách zemí od Argentiny po Zimbabwe budou miliony lidí tančit a vyjadřovat tak svůj nesouhlas s násilím.