Skip to main content

Arménští obránci a obránkyně lidských práv a životního prostředí čelí v posledních měsících pomluvám, hanlivým útokům a zastrašování. Důvodem je jejich legitimní práce mapující dopady intenzivní těžby na přírodu, společnost a lidské zdraví. Útoky zesílily poté, co arménská vláda podpořila kontroverzní těžební projekt Amulsar.

Projekt Amulsar, proti kterému dlouhodobě vystupují jak občansky aktivní organizace, tak obyvatelé dotčených regionů, byl po několikaletém tichu schválen poté, co v lednu arménská vláda získala podíl v těžební společnosti Lydian zapojené do rozšíření těžby.

V reakci na podepsání projektů vzniklo prohlášení akcentující závažné dopady projektu na životní prostředí, socioekonomický status dotčených regionů a zdraví obyvatel. Text podepsalo celkem 118 organizací. Ty nyní čelí nenávistným projevům na sociálním sítím, lživým textům v médiích, pomluvám nebo výhrůžkám násilí.

Takovou veřejnou pomlouvačnou a agresivní kampaň, navíc probíhající za podpory vládních představitelů, považujeme za zcela nepřijatelnou. Dělá terče z organizací a lidí, kteří pracují na ochraně lidského zdraví a životního prostředí. Vyzýváme k odsouzení těchto kroků a vyslovujeme se na podporu arménských ochránců lidských práv a životního prostředí.

Více informací o znepokojivé situaci v Arménii a projektu Amulsar najdete v prohlášení mezinárodního společenství organizací, které se postavilo na stranu arménských aktivistů a aktivistek.