Skip to main content
Dnes v 11 hodin dopoledne dočasně upravila ekologická organizace NESEHNUTÍ spolu s ivanovickými občany a občankami billboard řetězce BAUHAUS na poli, kde hodlá společnost stavět další svůj hypermarket s domácími a kutilskými potřebami. Důvodem akce je fakt, že BAUHAUS prosazuje svůj záměr v Brně-Ivanovicích na úkor místních lidí a protizákonně. Reklamní plocha tak nyní oznamuje, že BAUHAUS má nejvíce „bezohlednosti k občanům/kám, zákonům a přírodě“, nabádá ho, že by měl „nestavět a odjet“. Anglicky pak sděluje „Drive-out Ivanovice“, místo dřívějšího poutače Drive-in odkazujícího na jednu část prodejní plochy plánovaného hobby marketu. Humorná akce upozornila na závažné nezákonné jednání BAUHAUSu, který podvedl své sousedy a pokoutně si opatřil certifikát k provedení stavby, kterou chce vybudovat v těsné blízkosti rodinných domků.

Skupina členů a členek ekologické organizace NESEHNUTÍ a desítky ivanovických obyvatel a obyvatelek se sešli na poli, kde je plánovaná výstavba obřího hobby marketu BAUHAUS. Společně uspořádali happening, jehož základem bylo kreativní přetvoření billboardu řetězce BAUHAUS. Pomocí přiložení papírových cedulí s nápisy změnili informaci na tabuli. Reklamní plocha tak nyní oznamuje, že BAUHAUS má nejvíce „bezohlednosti k občanům/kám, zákonům a přírodě“, nabádá ho, že by měl „nestavět a odjet“. Anglicky pak sděluje „Drive-out Ivanovice“, místo dřívějšího poutače Drive-in odkazujícího na jednu část prodejní plochy plánovaného hobby marketu. „BAUHAUS by si měl uvědomit, že na jeho expanzi doplácí konkrétní lidé a začít hrát fér. Prostě si přiznat, že legálně v daném území svůj hobby market postavit nemůže a od záměru definitivně ustoupit,“ komentuje akci Jiří Koželouh z NESEHNUTÍ.

Firma BAUHAUS před několika dny podala oznámení o výstavbě své prodejny v Brně-Ivanovicích a podvedla tak své sousedy, když jim v rozporu se zákonem nedala možnost vyjádřit se k dokumentaci svého plánovaného hobby marketu. Místo řádného stavebního povolení má tzv. certifikát od soukromého autorizovaného inspektora. Certifikát je ovšem jednoznačně nezákonný. Neobsahuje zapracování připomínek prokazatelných účastníků řízení: majitelů a majitelek rodinných domů podél ulice Černohorské. Ty BAUHAUS vůbec neoslovil, přestože krajský úřad již jednou potvrdil jejich právo účastnit se rozhodování o výstavbě. „BAUHAUS nás prostě podvedl. Měl se nás podle zákona zeptat, co si o provedení jeho stavby myslíme,“ říká Petra Štěrbáková-Täuberová ze sdružení Klidné Ivanovice.

Lidé se ovšem vzbouřili a podali spolu s NESEHNUTÍm žalobu skrze renomovanou Advokátní kancelář Šikola a partneři. Obří hypermarket s domácími a kutilskými potřebami by výrazně poškodil životní prostředí lidí v Ivanovicích: přitáhl by desítky kamionů a stovky aut a nezapadl do místní krajiny. Proti výstavbě BAUHAUSU v Ivanovicích se v již v roce 2006 postavilo 73 % v sociologickém průzkumu provedeném Katedrou humanitní environmentalistiky FSS MU. „Záměr BAUHAUSu je navíc v rozporu s územním plánem neboť plánuje prodejní plochu přes 10 000 m2, což územní plán v této lokalitě nedovoluje,“ dodává zastupitelka Eva Slavíková. Rozpor s územním plánem a postup BAUHAUSu kritizuje také náměstek primátora Martin Ander.