V sobotu 9. 1. 2016 zemřel jeden ze zakladatelů NESEHNUTÍ náš přítel Filip Fuchs.
Jeho život je neodmyslitelně spojen s brněnskou aktivistickou scénou, kdy byl Filip na počátku 90. let aktivní v anarchistické iniciativě Brněnská vrtule, vydával kultovní fanzin Hluboká Orba, působil v brněnské skupině Hnutí Duha a sdružení Action For Animals.
V roce 1997 byl jedním z těch, kteří na blokádě jaderné elektrárny Temelín i v hráčském doupěti Dno Pytle diskutovali nad stanovami nového sdružení NESEHNUTÍ, u jehož vzniku poté i stál.
Jako právník romského střediska DROM pomáhal těm, kteří se ocitli v nelehkých životních situacích. Neodmyslitelně je spojen s punkovou a hardcore scénou, kdy byl na prvním DTP programu, který se objevil v kancelářích ekologických spolků, nasázen jeho letáček HARDCORE NENÍ JEN HUDBA. Ten pak jako člen hardcore kapely Mrtvá budoucnost a později SEE YOU IN HELL rozdával na koncertech.
Sarkasmus, ironie, vtip, systematičnost, vytrvalost, tvořivost, nadhled, neokázalé přatelství, snaha vymýšlet nové věci ale i hájit staré přístupy – takový byl Filip. To vše rozdával svému okolí požehnaně – a přesto i právě proto nám Filip bude chybět. Už navždy.
V Česku je mnoho jídelen, které se snaží vařit zdravě, kvalitně a chutně. Stávající legislativa jim to ale spíše komplikuje, než aby pomáhala. Povinný spotřební koš, který je součástí vyhlášky 107/2005 Sb., o školním stravování, stanovující množství některých potravin ve školní stravě, vznikl už v roce 1993.
Je nutné modernizovat vyhlášku o školním stravování, zrušit zastaralý spotřební koš a nahradit ho regulací, která umožní jídelnám flexibilitu v sestavování jídelníčku a zároveň zajistí zdravou a pestrou stravu dostupnou všem.
Školní stravování potřebuje investici – do platů personálu, do technologií, do lepšího systému. Jen kvalifikovaný a motivovaný personál v moderně vybavené kuchyni může dětem zajistit pestřejší a zdravější stravu. Jde ale o investici, která se mnohonásobně vrátí na budoucí zdravé populaci.
“Neexistuje systém povinného celoživotního vzdělávání personálu školních jídelen, který by zvyšoval jejich nutriční gramotnost a dovednosti v rámci kulinářských technik (a využívání moderních varných technologií, případně zbožíznalství.)” Máme to na talíři a není nám to jedno