Skip to main content
Tiskové zprávy

Ženská práva jsou lidská práva aneb kampak, panenko?

By 2006-03-087 září, 2020No Comments

Dnes v 16:00 představilo NESEHNUTI Brno svoji novou putovní fotograficko-informační výstavu „Ženská práva jsou lidská práva aneb kampak, panenko?“, která si klade za cíl představit základní otázky a témata řešená v rámci problematiky rovného postavení žen v různých oblastech. Vernisáž výstavy proběhla v Knihovně Jiřího Mahena, kde bude k vidění až do konce března a posléze postupně poputuje do dalších měst České republiky. Výstava se realizuje za finanční podpory Nadačního fondu Slovak-Czech Women´s Fund.
Vernisáž výstavy se uskutečnila v átriu Knihovny Jiřího Mahena (KJM, Kobližná 4, Brno). Na úvod proběhlo několik stručných proslovů. NESEHNUTÍ Brno se, které výstavu realizovalo představilo své aktivity v rámci své dlouhodobé kampaně Ženská práva jsou lidská práva. Kateřina Plesková, koordinátorka kampaně k tomu říká: „NESEHNUTÍ se dlouhodobě zabývá ženskými právy a postavením žen ve společnosti. Věnujeme se především různým informačním a vzdělávacím aktivitám, k nimž patří i právě uváděná výstava a její putování představující určitou informační kampaň po celé České republice“. Dále se představil Nadační fond Slovak-Czech Women´s Fund jako nadace, která svou finanční podporou realizaci výstavy umožnila, a Knihovna Jiřího Mahena a její informační centrum pro rovné příležitosti žen a mužů. Denisa Nečasová z NESEHNUTÍ Brno též připomněla dnešní 8. březen jako Mezinárodní den žen: „Slavnostní vernisáž proběhla záměrně ve středu 8. března u příležitosti Mezinárodního dne žen, aby tak svým díle přispěla k tomuto významnému svátku, který představuje připomínku boje žen za svá lidská práva a dodnes trvající úsilí o rovné postavení žen ve společnosti a ukončení diskriminace ve všech oblastech života“.
Součástí vernisáže byla i široká nabídka informačních materiálů k tématu a hudební produkce dívčího hip-hopového dua ČOKO WOKO, které si speciálně pro tuto příležitost připravilo několik nových skladeb. V rámci vernisáže byl vyhrazen i prostor pro následné neformální debaty u pohoštění o různých oblastech ze širokého tématu postavení žen ve společnosti.
„Snažíme se našimi aktivitami a výstavouu nevyjímaje přenést diskusi o postavení žen ve společnosti z odborných kruhů do každodenního života a seznámit širokou veřejnost s tím co to vlastně znamená když se řekne, že se někdo zabývá ženskými právy“, popisuje dále Kateřina Plesková účel výstavy, jenž obsahuje 11 informačních panelů, které se věnují a představují témata: ženské hnutí, genderové stereotypy, zneužívání ženského těla, násilí na ženách, reprodukční práva žen, rovné příležitosti a diskriminaci žen v rodině, zaměstnání, vzdělání a politice a situaci žen v jiných zemích.
K výstavě bude v Brně probíhat několik doprovodných besed. Např. v pondělí 27.3. v 17 hod v KJM seminář o právních aspektech a zákonných úpravách rovnosti žen a mužů na pracovním trhu v ČR a EU nebo v úterý 28.3. v 18 hod v knihkupectví Spolek (Orli 22) proběhne beseda se známou brněnskou cestovatelkou a spisovatelkou Milenou Holcovou o ženách cestovatelkách i životě žen v různých částech světa.
V KJM bude výstava k vidění do konce března. Odtud pak postupně poputuje ve zhruba čtrnáctidenních intervalech do Vyškova, Blanska, Rychnova nad Kněžnou, Ostravy, Prahy a dalších větších i menších měst České republiky. Stejně jako v Brně bude vždy v rámci výstavy k dispozici široká nabídka informačních materiálů a též každé uvedení bude spojeno s besedou o dané problematice.
Další informace:
Kateřina Plesková (koordinátorka kampaně Ženská práva jsou lidská práva NESEHNUTÍ Brno) – 543 245 342, 774 239 579, zenskaprava@nesehnuti.cz, http://zenskaprava.ecn.cz