Skip to main content

Tisková zpráva NESEHNUTÍ, 13. dubna 2015
V pátek 17. dubna si budou ženy v pěti městech České republiky moci užít slevu 22 % na vybrané produkty a to ve více než 30 kavárnách, cukrárnách, květinářstvích, knihkupectvích a dalších obchodech. NESEHNUTÍ, Genderové informační centrum Nora a spřátelené podniky tak chtějí akcí symbolicky upozornit, že ženy si vydělají téměř o čtvrtinu méně, než muži.
O akci:
Ve více než třiceti podnicích budou pro ženy připraveny slevy na různé produkty – od zlevněné kávy, přes pivo a rum, až po slevu na překladatelské služby. „Chtěli jsme ukázat, kolik by si toho mohly ženy koupit, jakou kupní sílu by mohly mít, kdyby dostávaly stejný plat jako muži. Důležitou motivací také je upozornit na důsledky, které nerovné odměňování má. Mezi nejdůležitější patří vedle nespravedlnosti systému jako takového i to, že ženy jsou výrazně více ohroženy chudobou, zejména ve stáří,“ objasňuje důvody konání akce jedna z organizátorek Diana Gregorová z NESEHNUTÍ. Sleva je sice určena pouze ženám, protože se ale jedná o symbolickou akci, tak v případě nesouhlasu s povahou akce, bude sleva poskytnuta všem.
„Knihkupectví Dobrovský v Brně nabídne slevu na čtyři knižní tituly. Do akce jsme se zapojili, protože věříme, že ženy by měly být za svou práci odpovídajícím způsobem ohodnoceny, a snažíme se to u nás i dodržovat,“ doplňuje k zapojení brněnského knihkupectví Dobrovský jeho vedoucí Anna Pešáková.
O platové nerovnosti:
Ženy v České republice v současnosti vydělávají až o 22,1 % méně než muži. Tento rozdíl daleko převyšuje průměr ostatních evropských zemí (16,4 %), a Česko se tak řadí na chvost žebříčku platové nerovnosti. To, že mezi výplatními páskami mužů a žen takový rozdíl nemusí nevyhnutně být, dokazuje například Slovinsko, kde platový rozdíl nepřesahuje ani 4 %.
Příčiny platové nerovnosti:
Problém genderové nerovnosti platů je velmi komplexní a ovlivňují jej mnohé vzájemně provázané faktory. Dá se říci, že je výsledkem širší a obecnější nerovnosti mezi ženami a muži ve společnosti. Více k tématu uvádíme na našich webových stránkách.

  • Diskriminace na pracovišti
  • Různé profese a odvětví mužů a žen
  • Konflikt mezi pracovními a rodinnými povinnostmi
  • Ženy chybí na vyšších a vedoucích pozicích
  • Nedocenění ženské práce a dovedností

 
Equal Pay Day, tzv. Den platové (ne)rovnosti, je celosvětová akce, která poukazuje na rozdíly v platovém ohodnocení mužů a žen. NESEHNUTÍ a GIC Nora se k této mezinárodní tradici přidává, aby připomněli nerovné platové podmínky, s nimiž se české ženy na trhu práce denně setkávají. Akce je součástí projektu Férové platy, férové penze podpořeného Evropskou unii.
Kontakt:
Diana Gregorová, diana.gregorova@nesehnuti.cz
Petra Havlíková, petra.havlikova@nesehnuti.cz
Zapojené podniky:
Brno
Bistro Le Social
Café Mezzanine
Café Práh
Café Steiner
Cukrárna Tutti Frutti
Factory Fashion Market
Jolana Novotná (překlady)
Kabinet MÚZ
Kavárna Monro
Kavárna Trojka
Knihkupectví Dobrovský
Literární čajovna Skleněná louka
LoveMusic (e-shop)
Naše Věci
Obchod NaZemi
Rosebud
Sylva Ficová (překlady)
Tři ocásci
Tukaloka café
Praha / Fórum pro
architekturu a média
Vegalité
Záhrada café therapy
Zdravá zahrada (e-shop)
Boskovice
Kafe za rohem
Olomouc
Blues Bar Garch
Hospoda U Musea neboli
Ponorka
Té & Café Kratochvíle
Kroměříž
Hotel U Zlatého kohouta
Krajanka – sociální podnik
Praha
Knihkupectví Dobrovský (Arkády Pankrác)
 
Fair_income_logo_H_CZ            flag_yellow_high_napis