Skip to main content

Pátý květen je Mezinárodním dnem porodních asistentek. Právě den předtím, tedy dnes v pátek 4. května, se organizace NESEHNUTÍ a její sympatizantky rozhodli uspořádat happening, kterým chtějí podpořit kontinuální péči českých porodních asistentek, ať už těch, které pracují v porodnici, tak samostatně působících. V 10:00 na nám. Svobody v Brně mohli kolemjdoucí vidět skupinu žen, kterým není lhostejná omezena možnost volby, s kým a jak rodit.
Od prvního dubna 2012 totiž vstoupil v platnost zákon, který krajské úřady interpretují tak, že porodním asistentkám při udělování registrace svévolně omezují jejich kompetence tím, že z registrací vypouštějí vedení porodu. „Nový zákon staví porodní asistentky před závažné dilema. Pokud poskytnou péči ženě při domácím porodu, hrozí jim pokuta až jeden milion korun. Na druhou stranu si jsou vědomy, že asistovaný porod je pro ženu i dítě mnohem bezpečnější než porod bez přítomnosti zdravotníka,“ popisuje dopad zákona výkonná ředitelka Unie porodních asistentek Kateřina Hájková Klíčová.
Přestože je zákon v platnosti teprve měsíc, zvažuje ministr zdravotnictví Leoš Heger porodním asistentkám jejich kompetence posílit. „NESEHNUTÍ chce spolu s dalšími sympatizantkami podpořit tuto snahu. Happeningem chceme vyjádřit, že současná situace znemožňuje svobodný výběr budoucích matek, jakým způsobem rodit, a zároveň ukázat, že o služby porodních asistentek je zájem,“ vysvětluje význam akce koordinátorka kampaně Aktivní rodičovství Zora Javorská.
Happening proběhl v pátek v deset hodin v Brně na náměstí Svobody. Desítka žen symbolicky znázorňovala statisticky pravděpodobný průběh porodu v brněnských porodnicích. Např. tři ženy držely v rukou nápis „Můj porod byl vyvolávaný “, zatímco pouze jedna „Rodila jsem přirozeně zcela bez zásahů“. Vedle nich byl umístěn transparent, který poukazuje na výhody porodu vedeného porodní asistentkou vyplývající ze studie Cochrane Foundation. „Kromě toho, že takto vedené porody jsou levnější a mají celkově lepší výsledky, vyžadují také méně léků tlumících bolest, i méně instrumentálních či vyvolávaných způsobů porodu. Navíc přinášejí rodičkám pocit aktivní kontroly nad vlastním porodním procesem, kratší pobyt v porodnici či lepší začátek kojení. Cochrane Foundation sama doporučuje, aby péče porodní asistentky byla nabízena co největšímu počtu nízkorizikových rodiček,“ objasňuje výhody služeb porodních asistentek Zora Javorská.
Prostřednictvím happeningu chce NESEHNUTÍ také upozornit na blížící se Světový týden respektu k porodu, který se uskuteční po celé České republice od 21. do 27. května. Během celého týdne bude probíhat množství přednášek, workshopů či promítání filmů. Tématem letošního Světového týdne respektu k porodu je „Kolik stojí porod?“. Více informací o připravovaných akcích naleznete na www.aktivnirodicovstvi.cz  a www.respektkporodu.cz.
Fotografie z akce zde.
Kontakty:
Zora Javorská, NESEHNUTÍ, tel.: 606 722 988, e-mail: zora@nesehnuti.cz,
Mgr. Kateřina Hájková Klíčová, výkonná ředitelka Unie porodních asistentek, tel.: 734637379, e-mail: klicova@unipa.cz.
Bc. Jana Růžičková, samostatná porodní asistentka, tel.: 724368665, e-mail: uporodnibaby@gmail.com.