Skip to main content

Ve čtvrtek 22. února 2024 si celkem 66 českých nevládních organizací připomnělo druhé výročí od začátku války v Ukrajině, která se dál brání za cenu vysokých ztrát na životech i majetku. Pomoc v celkové hodnotě cca 7 miliard korun získaly za uplynulé dva roky víc než tři miliony Ukrajinců a Ukrajinek. 

Ruská invaze do Ukrajiny vyvolala mezi českou veřejností mimořádnou vlnu solidarity. Čeští občané přispěli ve veřejných sbírkách 3 miliardy 167 milionů korun, velcí institucionální donoři dali na pomoc zasažené zemi minimálně dalších 3,5 miliard korun.

Zatímco během roku 2022 se pomoc na Ukrajině zaměřovala zejména na co nejrychlejší dodávky potravin, oblečení, přikrývek či jiných základních potřeb, v loňském roce se důraz přesunul na dlouhodobější podporu. Ať už v podobě zajištění zdravotní péče, psychosociální podpory, trvalého přístupu k pitné vodě, oprav poničených budov a dalších forem pomoci s cílem zajistit důstojné životní podmínky.

Kromě poskytování humanitární pomoci podporují organizace místní lidskoprávní aktivisty, média, vyhodnocují ekologické dopady, pomáhají obětem předsudečné nenávisti, monitorují válečné zločiny, zasazují se o vymáhání sankcí proti Rusku nebo na Ukrajině pomáhají opuštěným zvířatům. 

NESEHNUTÍ podporuje občanskou společnost na Ukrajině od roku 2014. Ruská invaze povahu práce organizace ze dne na den změnila. „Od prvních dní války jsme k partnerským organizacím pravidelně vypravovali*y dodávky plné léků, obvazů nebo prostředků na čištění vody. Občansky aktivním lidem, kteří v Ukrajině dál pomáhají, jsme zajišťovali*y potřebnou techniku nebo ochranné prostředky. NESEHNUTÍ podpořilo řadu místních iniciativ na jihu Ukrajiny a také trojici organizací, které poskytují zdravotnickou a psychoterapeutickou pomoc přeživším sexuálního násilí ze strany ruských vojáků,“ popisuje za organizaci Marek Hadrbolec.

V současnosti se NESEHNUTÍ soustředí hlavně na kampaň Slunce pro Ukrajinu, která podporuje výstavbu solárních elektráren na střechách ukrajinských nemocnic. „Cílem je zajistit stabilní a spolehlivý přísun elektřiny těm nejzranitelnějším, a to i v případě dalších bombardování a výpadků elektrické sítě. Solární elektrárny jsou navíc jedním z kroků k udržitelné obnově poničené ukrajinské infrastruktury. Pokračovat budeme také v podpoře ukrajinských iniciativ, které dál pomáhají přímo v místech nejvíce zasažených válkou. Pro tyto odvážné lidi se vždy snažíme sehnat to, co zrovna nejvíce potřebují,“ vysvětluje Hadrbolec.

Kontakt:
Marek Hadrbolec, koordinátor mediální komunikace NESEHNUTÍ
marekh@nesehnuti.cz, +420 777 524 944