Skip to main content

Týden lidských práv

By 2012-11-207 září, 2020No Comments

Ve dnech 09. – 15. prosince 2012 se v Brně u příležitosti Mezinárodního dne lidských práv uskuteční již X. ročník festivalu Týden lidských práv. Jeho program, který upozorňuje na nedodržování lidských práv, k nám bude promlouvat nejen prostřednictvím besed a přednášek, ale i formou filmových projekcí, vernisáží, divadelních představení, interaktivních workshopů či informačních stánků v kavárnách.

Cílem festivalu je upozornit na to, že i po 64 letech od přijetí Všeobecné deklarace lidských práv jsou lidská práva stále odsouvána na vedlejší kolej a to jak ve veřejné tak i v osobní sféře. Chceme poukázat na skutečnost, že obrana lidských práv začíná na úrovni jednotlivce, v rámci každodenního života a že každý z nás má možnost ochraňovat lidská práva a to nejen ta svá. Více o jednotlivých akcích se dočtete v podrobném programu. Nebudou mezi nimi chybět témata tradiční jako je maraton psaní dopisů vězňům svědomí, ale i témata aktuální, jakým je bezpochyby Zdravotní pojištění cizinců v ČR.  Nově si můžete vyzkoušet, jaké je to potkat se tváří v tvář se svým vlastním předsudkem či stereotypem prostřednictvím Živé knihovny, letos zaměřené na poznávání cizího a jiného.  

Neděle 9.12.

Havel píše Husákovi

Jazykově bezbariérová inscenace (v anglické mutaci s tištěným českým překladem)

19:30 Kabinet múz, Sukova 4 Pořádají Divadlo Feste

Pondělí 10.12.

Interaktivní výstava Supermarket SVĚT

10:00 – 18:00 Alfa Pasáž, Poštovská 8c Unikátní interaktivní výstava Supermarket SVĚT Vás pozve ke zkoumání věcí a globálních souvislostí jejich výroby, vlastních otázek i postojů. Na čtyřech stanovištích s interaktivními předměty a panely můžete prozkoumat původ outdoorové mikiny, rozebrat mobil v nadživotní velikosti, zaplatit za čokoládu pěstiteli kakaovníku a sledovat, kde se peníze po cestě k němu ztrácejí. Můžete se také nechat inspirovat dobrými zprávami o úspěšných snahách lidí, kteří se pokusili zlepšit něco z problematických okolností mezinárodního obchodování a nakupování.

Pořádá NaZemi

Maraton psaní dopisů

14.00 – 17:00 Atrium FSS MU, Joštova 10 Maraton psaní dopisů je akce, která probíhá po celém světě a účastní se jí ti, kterým není lhostejný osud vězňů svědomí, nespravedlivě odsouzených či zastrašovaných osob a dalších obětí porušování lidských práv. Přijďte i vy podepsat nebo sami napsat dopis těm, kteří mají na svědomí trýzeň, mučení a útlak či v těchto případech mohou zjednat nápravu. Každý dopis je důležitý a zrovna ten Váš může pomoci. Tento maraton zaostřen obzvláště na pomoc Chen Zhenping.

Pořádá Amnesty International

Odpoledne pro férové vzdělávání

17.00 – 20.00 Kabinet múz, Sukova 4 Workshopy pro rodiče s dětmi, benefiční prodej výrobků a prezentace Sdružení rodičů, ochutnávka etnických jídel, workshop pro veřejnost zaměřený na rasismus a xenofobii, prezentace neziskových organizací. V 17.00 vystoupení dětského pěveckého sboru Muzea romské kultury.

Pořádají: Sdružení rodičů pro spravedlivou školu, Společenství Romů na Moravě, Amnesty International Brno, Muzeum romské kultury, Liga lidských práv, Nesehnutí

Zakončení běloruského festivalu by.BY

20.00. Kabinet múz, Sukova 4 Festival by.BY Divadla Feste představil v průběhu roku 6 textů současné běloruské dramatiky a zavedl diváky na netradiční brněnská místa. V off programu pak přivezl do Brna mimo jiné prestižní výstavu Belarus press photo a spolu s Amnesty International vedl po celou dobu kampaň za propuštění běloruských politických vězňů. Na Mezinárodní den lidských se s festivalem rozloučíme výstavou festivalových fotografií Jakuba Jíry a koncertem skupiny Cirkus Cermaque.

„>Pořádají: Amnesty International, Divadlo Feste

Úterý 11.12.

Řekni NE!

10.00-11.30, 12.00 – 13.30 Brněnská pobočka Židovského muzea v Praze, třída Kpt. Jaroše 3 Co je to rasismus a xenofobie? Jaké jsou jejich podoby? Jsou to věci nové, nebo už v historii nejen naší země hráli důležitou roli? Kdo byl jejich obětí v minulosti a kdo se jí stává dnes? Možné odpovědi na tyto otázky a další informace se dozvědí účastníci workshopu, který připravilo Muzeum romské kultury a brněnská pobočka Židovského muzea v Praze.

Pořádá Muzeum romské kultury, Židovské muzeum v Praze – brněnská pobočka Oddělení pro vzdělávání a kulturu

Večer amatérských expertů

18.30 Centrum Syřiště, NaZemi, Kounicova 42 Mzda, ze které lze vyžít + premiéra filmu o living wage z Kambodže s diskuzí. Jak dlouho musíte pracovat, abyste se uživili? A co lidé, kteří pro nás vyrábějí zboží naší každodenní spotřeby? Premiérově si promítneme krátký dokument z kambodžských továren, kde se vyrábí zboží pro nám známé značky. Zatímco těmto značkám zisky rostou, mzdy dělnic jim stěží umožňují uživit se vlastní prací. Přitom nárok na mzdu pokrývající životní potřeby je jedním ze základních lidských práv. Existují iniciativy, které prosazují zavedení takové mzdy, která by pokryla základní životní náklady a umožnila důstojný život pro dělnice i jejich rodiny. Může být právě toto cestou z chudoby? A jak by se to dotklo nás v České republice?

NaZemi

Středa 12.12.

Vyhlášení výsledků literární soutěže

Pořádá NESEHNUTÍ

Vernisáže studentských děl

12.00-13.30 Dům umění, Malinovského náměstí 652/2  

Pořádá NESEHNUTÍ

Živá knihovna

14.00 – 17.00 Dům umění, Malinovského náměstí 652/2 Od běžné knihovny se Živá knihovna liší tím, že knihami zde jsou reální lidé a informace čtenáři a čtenářky nezískávají čtením, ale dialogem s těmito „ živými knihami“. Knihy v knihovně pro letošní ročník jsme vybírali podle jednoduchého klíče a sice jsme se zaměřili na knihy s cizokrajnou tématikou. V letošní živé knihovně si tak můžete vypůjčit knihy jako ( pracovnice na cizinecké policii, učitelka multikulturníní výchovy, učitel ve škole v Africe, studentka z Nigérie a další). Skrze otevřený dialog s nimi se můžete tváří v tvář setkat se svými předsudky a stereotypy, které se váží k poznávání jiného či cizího.

Pořádá NESEHNUTÍ

Zdravotní pojištění migrantů v ČR v obrazech

17.30 – 19.30 Trojka, Dominikánská ulice 9  

Pořádá NESEHNUTÍ

Interaktivní dílna: Silný kafe

18:00 – 19:30 kavárna Tři ocásci, Gorkého 37 Káva je pro mnohé z nás nepostradatelnou součástí všedních i svátečních dnů. Ceníme si její hořké chuti a povzbudivých účinků. Jsou ale věci, které zůstávají našim smyslům skryty. Málokdo z nás, kdo si každé ráno pochutnáváme na čerstvě uvařeném šálku kávy, si je vědom složité situace pěstitelů kávy v Asii, Africe, Střední a Jižní Americe. Večer bude věnovaný nahlédnutí do fungování světového obchodu s kávou, a povídání o rozdílech mezi řetězcem v běžném obchodě a fair trade.

Pořádá: NaZemi

Čtvrtek 13.12.

Mediální kladivo

18.00 Trojka, Dominikánská ulice 9 „Média dokážou být neúprosná, když baží po senzaci. Jak se pohybovat ve světě plném médií?“ Projekt studentů Sociální pedagogiky Masarykovy univerzity o tom, jak se vypořádat s vlivem médií na náš život metodou Divadla fórum. Divadlo fórum je interaktivní divadelní technika, která umožňuje divákovi ovlivnit situace v příběhu a zároveň měnit jednání postav. Využívá krátký příběh k zobrazení určitého společenského problému a následný interaktivní dialog s diváky o možnostech změny.

Pořádá: Divadlo Fórum, Multikulturní kabinet PdF MU

Aktivity mimo program

  • Během celého festivalu můžete na  jednotlivých akcích podepsat petice za adoptivní vězenkyni AI Brno Chen Zhenping a běloruských vězňů svědomí. Více informací na www.amnesty-brno.estranky.cz
  • Týden lidských práv letos probíhá i na brněnských středních školách. Zcela zdarma na těchto školách v průběhu týdne realizujeme workshopy zaměřené na multikulturní tématiku a lidská práva. Přehled workshopů a podrobnější informace naleznete na www.tlpbrno.cz.
  • Vánoční besídka trochu jinak – akce určená pro děti z azylantských rodin usazených v Brně a okolí aneb představení českých i zahraničních zvyklostí spojených se zimními svátky a vánocemi formou her (více informací multikultiporadenstvi@seznam.cz)