Skip to main content
Tiskové zprávy

Veřejná konference Aktivní rodičovství zaznamenala veliký úspěch

Tuto sobotu 24.10. 2009 se uskutečnila veřejná konference Aktivní rodičovství na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Tato tematicky ojedinělá akce byla zaměřena na alternativní přístupy k rodičovství citlivé k rodině i přírodě. Akci pořádalo NESEHNUTÍ a Brána k dětem ve spolupráci s Katedrou environmentálních studií a Gender centrem FSS MU.
Okolo 250 zájemců a zájemkyň o nejrůznější alternativní přístupy k rodičovství se konečně mohlo setkat osobě v Brně na veřejné konferenci. O kontaktním rodičovství mluvila Bora Berlinger, překladatelka knihy „Koncept kontinua“, která následně vedla i workshop o bezplenkové komunikační metodě. Na přednášce Petry Sovové, spoluzakladatelky Hnutí za aktivní mateřství, která pojednávala o současných možnostech přirozených porodů v České republice se rozpoutala vášnivá debata mezi odborníky a rodiči s osobním prožitkem. Ctěný host americký antropolog Joseph Sheppherd nám přiblížil život rodičů a dětí v afrických zemích a jejich značně odlišný pohled na výchovu dětí. I poslední přednáška o citlivém tématu očkování dětí v podání Martiny Suchánkové a Caroline Kovtun z občanského sdružení Rozalio měla stále obrovskou účast okolo stovky lidí. Na konferenci celodenně probíhalo několik workshopů a jedním z nejzábavnějších bylo zkoušení „těhotného břicha“ pro muže. Tento workshop, který připravila Prázdninová škola Lipnice spočíval v tom, že muži si do šátku uvázali až devíti kilový vak s vodou a s ním si celý den mohli zkoušet těhotenství. „Velice mě potěšila i spontánní iniciativa jedné z účastnic, která navrhla jako náhradu za neuskutečněný workshop o kontaktním rodičovství, setkání lidí, které toto téma zajímá a sdílení zkušeností. Toto setkání úspěšně proběhlo a zúčastnilo se ho v průběhu dvou hodin okolo čtyřiceti matek a otců“ říká jedna z organizátorek Zora Javorská z NESEHNUTÍ.
Konference se zúčastnila široká veřejnost, ale i odborníci a odbornice a všichni si přišli na své. Celodenní dětský koutek byl také velice živým místem a děti tvořili a kreativně si hrály. Promítání převratného filmu Debry Pascali Bonaro „Orgasmický porod“ se tradičně setkalo s velkým zájmem.
Sborník z konference Aktivní rodičovství, fotogalerie a malý záznam bude dostupný na webových stránkách www.aktivnirodicovstvi.cz přibližně za měsíc. Celou konferenci bylo možné uspořádat díky laskavé podpoře sponzorů Eone, Bundle of Joy, Rebio, Country Life a dalších spřátelených organizací.
Více informací :
Zora Javorská, NESEHNUTÍ, 606 722 988, zora@nesehnuti.cz